Novinky
Léčba ulcerózní kolitidy neboli boj s vlastní imunitou
Ulcerózní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění způsobené přehnanou reakcí imunitního systému vůči vlastním tkáním. Právě na potlačení patologické aktivity bílých krvinek se soustřeďuje hned několik skupin léčiv, mezi něž se řadí i velmi účinná cílená léčba.
Bez funkčního imunitního systému bychom na tomto světě příliš dlouho nepobyli. Bílé krvinky nás totiž chrání před neustálým náporem mikrobů z okolního prostředí. Kromě toho však hrají také důležitou roli v likvidaci vlastních poškozených buněk, které by mohly způsobit rozvoj nádorového bujení.
Když se to zvrtne
Jak se ale říká, všeho moc škodí. Pokud se imunitní systém obrátí proti tkáním vlastního organismu, dochází k rozvoji autoimunitních chorob, mezi něž patří i ulcerózní kolitida. Ta tvoří spolu s Crohnovou chorobou skupinu nespecifických střevních zánětů. Ulcerózní kolitida se typicky objevuje v období dospívání a časné dospělosti, a to častěji u žen než u mužů. Lékaři dosud neznají přesnou příčinu přehnané imunitní reakce, která způsobuje vleklé onemocnění tlustého střeva s průjmy a zažívacími obtížemi. Mají však naštěstí k dispozici poměrně široký arzenál léků, jež dokážou úspěšně potlačit příznaky i závažných případů nemoci.
Preparáty, co pomohou
- Kortikoidy. Steroidní hormony svým účinkem potlačují imunitní funkce organismu a vykazují protizánětlivé účinky. Kortikoidy se často využívají při takzvaném vzplanutí ulcerózní kolitidy neboli v období zvýšené aktivity zánětu tlustého střeva. Kvůli poměrně širokému spektru nežádoucích účinků však nejsou vhodné pro dlouhodobou léčbu.
- Aminosalicyláty. Jsou základem léčby u Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy. Svým účinkem blokují aktivitu takzvaných mediátorů zánětu – látek zodpovědných za rozvoj zánětlivé reakce. Aminosalicyláty se často kombinují s celou řadou dalších preparátů, mimo jiné bývají i nezbytným doplňkem cílené léčby.
- Imunosupresiva. Jak už je z názvu patrné, imunosupresiva mají za úkol potlačit imunitní funkce organismu. Kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků je při léčbě imunosupresivy nutná dokonalá spolupráce s lékařem.
- Cílená léčba. Tyto velmi účinné a bezpečné léky jsou v současné době vyhrazeny zejména pro těžké případy onemocnění. Většinou se jedná o protilátky, které mají za úkol blokovat aktivitu určitého působku imunitního systému a tím snižovat zánětlivou reakci. Například infliximab a golimumab působí proti látce vyvolávající zánětlivou odpověď, takzvanému tumor nekrotizujícímu faktoru.
Terapie ulcerózní kolitidy přesto není jednoduchá. I přes veškerou snahu lékařů někdy musí dojít na chirurgický zákrok. V takovém případě je nejčastěji odstraněno tlusté střevo a z tenkého střeva vytvořen nový konečník.
(holi)
Zdroj:
www.everydayhealth.com