Novinky
Cílená terapie: pomáhá i revmatikům se srdeční zátěží
Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které nemusí postihovat pouze klouby. V konečném důsledku jsou takto nemocní lidé ohroženi i srdečním infarktem. Řešením by pro ně mohla být léčba biologiky.
Pozor na srdce
Toto chronické onemocnění způsobující bolesti, otoky a tuhost kloubů omezuje pohyblivost a funkci mnoha částí těla. Klouby jsou sice hlavní postiženou oblastí lidského organismu, avšak zánět může napadnout i jiné orgány. Lidé s revmatoidní artritidou mají totiž také zvýšené riziko vzniku srdečního infarktu, což je připisováno právě zánětlivým reakcím. Zánět pravděpodobně postihuje i cévy a v případě zasažení věnčitých tepen srdce může dojít k výše zmiňovanému srdečnímu infarktu.
Biologika v centru dění
Bezpečnost cílené léčby je neustále pod drobnohledem a je hlavní otázkou mnoha výzkumných prací. Jaký vliv mají léky užívané ke kontrole revmatoidní artritidy, to bylo předmětem britského výzkumu. Lékaři porovnávali vliv tradičních přípravků ze skupiny DMARDs a biologických léků ze skupiny blokátorů TNF (tumor nekrotizující faktor) na výskyt srdečního infarktu. K čemu došli?
- Celkem bylo sledováno 14 258 pacientů s revmatoidní artritidou v průběhu let 2001 až 2008.
- Po přihlédnutí k některým vedlejším kritériím bylo identifikováno 143 srdečních infarktů.
- Z těchto infarktů bylo 35 zaznamenáno mezi pacienty léčených DMARDs (celkem 3 058 pacientů), tedy 1,14 %.
- 108 srdečních příhod proběhlo ve skupině lidí používajících cílenou léčbu (celkem 11 200 pacientů), tedy 0,96 %.
Z těchto čísel vyplývá, že riziko srdečního infarktu je nižší při užívání biologik.
Jasné poselství
Z výsledků výzkumu plyne, že je-li ke kontrole onemocnění užívána cílená léčba inhibitory TNF, zároveň se tak u pacientů s revmatoidní artritidou snižuje riziko infarktu srdce. To by mělo být především jasným poselstvím pro revmatology, již zvažují zařazení biologik do léčebného plánu pro daného pacienta.
(boba)
Zdroje:
www.sciencedaily.com
www.webmd.com