Novinky
Cílená terapie znamená méně nežádoucích účinků při léčbě nádorů
Léčba biologiky pomáhá nemocným nejen s různými typy zánětlivých onemocnění, ale i lidem s rakovinou. Existuje několik účinných metod, které dokážou zhoubné bujení zastavit. Navíc bez poškození zdravých tkání.
Cílená terapie v onkologii zasahuje do procesu tzv. karcinogeneze. To je proces, kterým se normální nenádorová buňka mění ve zhoubnou. Množením pak vzniká daný nádor. Jedná se o látky biologické povahy, které specificky ovlivňují určité molekuly mající v daném nádorovém procesu zásadní úlohu. Úkolem léčiv cílené terapie je zabránit především růstu a šíření nádoru. Představme si mechanismy, jakými toho může tento typ léčby dosáhnout.
1. Blokování enzymů
V lidském těle existuje spousta enzymů, které mají mnoho rozdílných úloh. Některé z nich také mohou stimulovat nekontrolovatelný růst nádorových buněk. Jejich blokováním se léčí například gastrointestinální stromální tumor, některé typy chronické myeloidní leukémie nebo i pokročilý nemalobuněčný karcinom plic.
2. Navození řízené buněčné smrti (apoptóza)
Tato skupina léčiv identifikuje nádorové buňky a spustí v nich mechanismy řízené buněčné smrti. Takto je možné řešit mnohočetný myelom, který na jinou terapii nereaguje. Dále je ve stadiu klinických testů léčba některých leukémií nebo nehodgkinského lymfomu.
3. Vyvolání imunitní reakce pomocí tzv. monoklonálních protilátek
Monoklonální protilátky nádorové buňky „označí“ a imunitní systém je následně schopen poznamenané buňky vyhledat a zlikvidovat. Tímto způsobem je možné léčit některé lymfomy nebo určité typy karcinomu prsu. Většina tkání lidského těla potřebuje pro svou výživu dostatečný přívod krve, který je zprostředkován sítí cév. A totéž platí i pro nově rostoucí nádor. Když monoklonálními protilátkami „označíme“ i buňky cév, které si nádor vytvořil, připravíme jej o výživu. Zastavíme tak jeho růst.
Méně nepříjemných reakcí
Biologická léčba je cílená. Při jejím podávání tedy dochází k výrazně menšímu poškození okolních zdravých buněk než při klasické chemoterapii. A proto také mívá menší množství často méně závažných nežádoucích účinků než standardní chemoterapie. To je pro nemocné bezesporu dobrá zpráva. V některých případech ale sama cílená terapie nestačí a podává se jen jako součást kombinované onkologické léčby.
(ivh)
Zdroje:
- AMERICAN CANCER SOCIETY. Targeted Cancer Therapy. Dostupné z: www.cancer.org
- NAZARIO, Brunilda. Targeted Cancer Therapies: Questions and Answers. Dostupné z: www.webmd.com