Novinky
Co potřebujete vědět o nádorech ledvin – Vyšetření a léčba
Společně s chirurgickou léčbou ledvinových nádorů se objevuje také relativně nový způsob léčby využívající látky, které umějí stimulovat imunitní systém v boji proti nádorovým buňkám. Tato léčba se označuje jako biologická terapie.
Pokud se u vás objeví podezření na zhoubný nádor ledvin, je nutné provést vyšetření, které diagnózu vyvrátí, nebo potvrdí. Některá tato vyšetření jsou zcela rutinní a většina lidí je už někdy absolvovala. Mezi ně patří analýza moči a močového sedimentu a pečlivé prohmatání břicha.
Speciální vyšetření
Pro odhalení nádoru ledvin je možné použít několik typů takzvaných zobrazovacích vyšetření. Patří sem například:
- vylučovací urografie (do žíly vám lékař podá speciální kontrastní látku a poté pomocí rentgenu sleduje, jak se látka ledvinami vylučuje)
- ultrazvuk
- počítačová tomografie (CT vyšetření)
- magnetická rezonance
- angiografické vyšetření (pomocí kontrastní látky se vyšetřuje stav krevního řečiště v ledvinách)
Pokud se pomocí předešlých vyšetření potvrdí nádor v ledvinách, je třeba provést další vyšetření, která mají za úkol zjistit, zda se nádor nerozšířil i do dalších orgánů (například rentgen plic).
Léčebné možnosti
Protože každý pacient a každý nádor je individuální, není možné léčit všechny nádory ledvin stejně. Lékař vypracuje pro každého pacienta individuální léčebný plán, který závisí na velikosti a rozšíření nádoru, na věku a celkovém zdravotním stavu pacienta a na dalších okolnostech.
Základním způsobem léčby u nádorů ledvin je chirurgie. Chirurgicky se odstraňují všechny nádory ledvin, u kterých je to možné. Společně s chirurgickou léčbou se používá také radioterapie, biologická terapie, chemoterapie nebo hormonální terapie.
Chirurgická léčba
Téměř u každého nádoru ledviny se provede jako základní léčebný krok nefrektomie – odstranění celé ledviny. Spolu s ledvinou se odstraňují také příslušné mízní uzliny. V některých případech, kdy nádor není příliš rozsáhlý a je vhodně lokalizován, lze odstranit pouze část ledviny.
Radioterapie
Radioterapie neboli ozařování nemá na nádory ledvin téměř žádný vliv. Proto se používá pouze k ozařování kostí, do kterých může nádor ledviny metastazovat. Ozařování kostí pomáhá zmírňovat bolesti, které při prorůstání nádoru do kostí bývají velmi silné.
Biologická terapie (imunoterapie)
Relativně nový způsob léčby využívá látky, které umějí stimulovat imunitní systém v boji proti nádorovým buňkám. Nejčastěji se používají látky interleukin-2 a interferon.
Chemoterapie
Chemoterapie má bohužel u nádorů ledvin omezený účinek. Nemůže nádor vyléčit, může však zpomalit jeho růst a postup.
Hormonoterapie
Tento způsob terapie má u nádorů ledvin jen velmi malý účinek a používá se velmi omezeně.
(vek)
Zdroj:
Masarykův onkologický ústav