Novinky
Ulcerózní kolitida a potíže s klouby: jak spolu tyto nemoci souvisí a jak si ulevit od bolesti
Trpíte-li ulcerózní kolitidou, nejsou pro vás asi neznámou bolesti břicha s občasným průjmem či jinými střevními obtížemi. Až 30 % pacientů s ulcerózní kolitidou však trpí také bolestmi a otoky kloubů. Jde totiž o jeden z nejčastějších mimostřevních příznaků této choroby.
Jak souvisí klouby s onemocněním střev?
Ulcerózní kolitida je zánětlivé střevní onemocnění. Bolesti kloubů a jejich otoky patří k jeho nejčastějším komplikacím. Příčina snad tkví v naší genové výbavě – je možné, že jedinci trpící ulcerózní kolitidou jsou citlivější i ke kloubním zánětům. Nejčastěji se u nich objevují tyto obtíže:
- artralgie – bolest kloubů bez přítomnosti zánětu,
- artritida – bolesti kloubů způsobené zánětlivým procesem. Průběh artritidy provázející ulcerózní kolitidu je však trochu jiný než u běžné artritidy. Nemoc často propuká již v mladém věku a typicky nezpůsobuje dlouhodobé poškození kloubů. Klouby sice bolí a otékají, ale jakmile je kolitida léčena, potíže obvykle ustupují.
Postiženy jsou končetiny i páteř
U pacientů s ulcerózní kolitidou se objevuje několik typů kloubních zánětů:
- periferní artritida – postihuje velké klouby horních i dolních končetin, například kolenní klouby, kotníky, zápěstí, klouby ramenní či loketní. Intenzita bolesti je mnohdy úměrná intenzitě příznaků ulcerózní kolitidy,
- spondylartritida – zánět postihuje klouby páteře a její spojení s pánví. Příznaky se mohou objevovat měsíce až roky před diagnózou ulcerózní kolitidy. Důsledkem tohoto typu artritidy může být i omezení hybnosti páteře,
- ankylózní spondylitida – tento poněkud krkolomný název označuje závažnější formu postižení kloubů páteře. Může významně omezovat ohebnost – páteř je ztuhlá a často fixovaná v předklonu. Příznaky tohoto typu artritidy se s léčbou ulcerózní kolitidy bohužel nezmírňují.
Léčba kolitidy uleví i kloubům
Od typu artritidy se odvíjejí i léčebná doporučení. V léčbě periferní artritidy je kontrola bolesti zpravidla možná pomocí volně prodejných analgetik ze skupiny nesteroidních antiflogistik. Tyto léky ale mohou dráždit střevo, a tak nejsou pro pacienty s ulcerózní kolitidou vhodné. Je tedy pravděpodobnější, že lékař předepíše některé z následujících léčiv, jež zabírají na zánět kloubů i střev:
- steroidní protizánětlivé léky, např. prednison,
- léky potlačující imunitu, např. metotrexát,
- léky příznivě ovlivňující chorobu, např. sulfasalazin,
- biologická léčiva – moderní preparáty, které kromě střev cílí i na postižení kloubů páteře.
Ze všeho nejdůležitější je u zvolené léčby vytrvat, abyste předešli trvalému postižení kloubů.
Zatočte s bolestí
Následující tipy vám mohou ulevit od bolesti:
- Léky užívejte vždy podle pokynů lékaře a dávky nevynechávejte.
- Držte se zásad zdravé výživy. Vyhněte se potravinám a pokrmům, jež mohou zhoršovat příznaky ulcerózní kolitidy. Riziková jsou jídla ostrá, bohatá na vlákninu či mléčné produkty.
- I stres má neblahý vliv na průběh ulcerózní kolitidy – praktikujte tedy relaxační techniky. Skvělým bojovníkem proti stresu je například hluboké dýchání.
(cean)
Zdroj:
www.healthline.com