Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!

Novinky

Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!

Byli jste před diagnózou ulcerózní kolitidy vášnivými cestovateli? Nebojte se, za hranice všedních dnů můžete vyrážet i s touto nemocí. Přečtěte si rady zkušené pacientky-cestovatelky.

Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

I když při své nemoci zažíváte dny, kdy se vám nechce ani vyjít s odpadky před dům, cestovat s ulcerózní kolitidou je možné. Důkazem toho je mladá Američanka Brooke Abbotová. Trpí závažnou formou kolitidy a již prodělala odstranění tlustého střeva (ileoanální anastomózu). Jakožto zástupkyně americké Crohn’s and Colitis Foundation, organizace sdružující pacienty s nespecifickými střevními záněty, často s veřejností sdílí své zkušenosti – mimo jiné i s cestováním.

Na vzdálenosti příliš nezáleží

Noční můrou každého pacienta je, že se urgentní příznaky kolitidy objeví v momentě, kdy je daleko od domova a bez toalety v dosahu. Taková nepříjemnost se ale může stát kdykoliv, třeba i při pravidelné cestě na nákup. „Cestovala jsem nejrůznějšími způsoby – vlakem, autobusem, letadlem i autem – to vše s ulcerózní kolitidou,“ říká Brooke. Klíčové je podle ní plánování.

  • Mějte u sebe vždy „záchranný balíček“. Dětské vlhčené ubrousky a náhradní spodní prádlo i oblečení pro vás mohou mít za některých okolností cenu zlata.
  • Rozmyslete si jídlo a pití. Jako rychlá, výživná a lehce stravitelná svačinka se hodí několik dětských přesnídávek. Nezapomeňte na pití. Užitečným trikem při létání je projít letištní kontrolou s prázdnou PET lahví, kterou si poté před nástupem naplníte.
  • Toalety vyhlížejte předem. V každém momentě byste měli mít představu, jakým směrem a jak daleko přibližně je sociální zařízení. Pokud se obáváte, zda např. v autobuse vůbec nějaké bude, informujte se raději s předstihem.
  • Dejte pozor na cestovatelský průjem. Ten nepotěší žádného turistu, pro člověka se střevním zánětem může být ale nebezpečný. Ptejte se, jakými opatřeními se ve vaší cílové destinaci chránit před průjmovými onemocněními. Může to být pití balené vody, vyvarování se pouličního jídla, ale i třeba cestovní očkování.
  • Uspořádejte si léky. Mějte jich s sebou dostatečné množství a počítejte i s neplánovaným prodloužením pobytu. Uchovávejte léčiva v původních obalech. Pro zahraničního zdravotníka mohou totiž být důležité názvy účinných látek.
  • Poraďte se s lékařem. Důležité pro vás bude především vědět, jaké léky můžete či nemůžete užít v případě vzniku průjmu, případně si je nechat předepsat. Lékař vám poskytne i další rady, co dělat, pokud se na dovolené nemoc náhle zhorší. Domluvte se s ním, zda mu můžete případně zavolat, a nezapomeňte si s sebou vzít na něho kontakty.
  • Informujte svého spolucestujícího. Když bude přítel či kolega, se kterým absolvujete cestu, vědět o vaší nemoci, může vám v krizových situacích pomoci. Pokud cestujete sami, můžete informovat např. letušku.
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění. Kdybyste potřebovali lékařskou pomoc či léky, je kromě pojištění navíc užitečné znát i adresu nejbližšího vhodného lékařského zařízení.

(luko)

Zdroje: 
www.everydayhealth.com
www.everydayhealth.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 3

Čtěte také

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky

Cílená léčba má mnoho výhod, vyplatí se ji předepisovat

Cílená léčba má mnoho výhod, vyplatí se ji předepisovat

Biologická léčba „šitá na míru“

Biologická léčba „šitá na míru“

Tajemství cílené léčby

Tajemství cílené léčby

Obezita a lupénka, nerozluční souputníci

Obezita a lupénka, nerozluční souputníci

Boj s lupénkou – kdo to zvládá nejlépe?

Boj s lupénkou – kdo to zvládá nejlépe?
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba