Novinky
Lupénka: kdy může nastoupit biologická léčba
Psoriáza neboli lupénka je nepříjemné kožní onemocnění, kdy se na kůži objevují olupující se ložiska mnohdy velkého rozsahu. Existuje několik léčebných přístupů a jedním z nich, který je velmi účinný, je biologická léčba.
Psoriáza neboli lupénka je nepříjemné kožní onemocnění, kdy se na kůži objevují olupující se ložiska mnohdy velkého rozsahu. Existuje několik léčebných přístupů a jedním z nich, který je velmi účinný, je biologická léčba. Ta je velmi nákladná (výdaje na roční léčbu jednoho pacienta se pohybují v řádu stovek tisíc korun) a také potlačuje imunitu (pacienti jsou proto náchylnější k infekcím), proto se k ní přistupuje, až když selžou jednodušší léky.
Zda je pro vás biologická léčba vhodná, či nikoliv, se řídí několika faktory:
- Jaká plocha kůže je lupénkou postižena?
Biologická léčba je vyhrazena pro středně těžké a těžké formy lupénky. Středně těžká forma je klasifikována postižením kůže na 3–10 % tělesného povrchu a u těžké formy je postiženo více než 10 % kůže.
- Jak moc lupénka ovlivňuje život pacienta?
Pacienti vnímají svou nemoc velmi rozdílně. Jsou tací, kteří se sžili i s velmi rozsáhlým postižením kůže a o biologickou léčbu nestojí, a naopak jsou pacienti, kteří jsou velmi stresováni i při podstatně lehčí formě onemocnění. Poslední slovo, zda se pustit do biologické léčby lupénky, má vždy pacient. Je proto nutné, aby lékař s pacientem probrali velmi důkladně přínosy a rizika této léčby.
- Jaký je celkový zdravotní stav pacienta?
Při indikaci biologické léčby je nutné zvážit aktuální zdravotní stav pacienta i jím prodělané choroby. Protože biologická léčba zasahuje do imunitního systému, není vhodná pro pacienty, kteří mají sníženou imunitu, kteří mají nebo měli nádorové onemocnění, u kterých je prokázaná infekce typu HIV nebo tuberkulózy. Každého pacienta je nutné posuzovat zcela individuálně.
- Jaké je přání pacienta?
Obecně u každé léčby je nutné, aby jí pacient věřil a dodržoval doporučení a pokyny lékaře. Biologická léčba se aplikuje krátkodobou kapací infuzí nebo vpichem pod kůži, podobně jako inzulin u diabetiků. Pokud se pacient nepřekonatelně bojí jehel nebo má jiné důvody, proč by pro něho léčba byla stresující, je lepší najít jinou léčebnou alternativu.
- Proplatí léčbu pojišťovna?
Biologická léčba je nesmírně nákladná, proto mají pojišťovny velmi přísná kritéria pro její proplácení a zdaleka ji neproplatí každému, kdo by o ni stál. Dá se očekávat, že jak půjde vývoj kupředu, bude i výrobní proces jednodušší, biologická léčba se zlevní a tím bude dostupnější pro více pacientů.
(vesa)
Zdroj: www.webmd.com