Novinky
5 nejčastějších otázek ohledně biologické léčby Crohnovy nemoci
Cílená léčba patří mezi absolutní špičku v současné medicíně. Na rozdíl od klasické léčby totiž cílí přímo na postižené buňky a díky tomu je daleko účinnější. S jejím příchodem ale vyvstávají pacientům nové otázky, lidi s Crohnovou nemocí nevyjímaje.
Cílená léčba patří mezi absolutní špičku v současné medicíně. Na rozdíl od klasické léčby totiž cílí přímo na postižené buňky a díky tomu je daleko účinnější. S jejím příchodem ale vyvstávají pacientům nové otázky, lidi s Crohnovou nemocí nevyjímaje. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější z nich.
1. Co je to cílená léčba?
Biologická neboli cílená terapie je nový druh medikamentózní (lékové) léčby, která se zaměřuje přímo na konkrétní buňky. Nejčastěji se jedná o protilátky proti jednotlivým buněčným strukturám, které způsobují zánět. Tím dochází k potlačení zánětlivé odpovědi a zklidnění projevů nemoci. První biologické léky byly k léčbě Crohnovy choroby schváleny už v roce 1998 a každoročně přibývají další.
2. Mám požádat o biologickou léčbu?
Biologická léčba se obvykle doporučuje u pacientů, u kterých dlouhodobě nezabírá klasická léčba Crohnovy choroby. V poslední době se však stále více nasazuje i u pacientů s čerstvě diagnostikovaným onemocněním. Klinické studie totiž prokázaly, že pacienti s včasně nasazenou biologickou terapií mají nejen daleko lepší celkovou prognózu a rychleji přecházejí do remise, ale také se ve většině případů vyhnou operativnímu zákroku.
3. Jak léčba probíhá?
Léčba biologickou terapií většinou probíhá pomocí infuzí. Lék se rozpustí ve fyziologickém roztoku a formou infuze se podává pacientovi přímo do žíly. Aplikace jedné dávky trvá cca dvě hodiny a opakuje se každé dva měsíce.
4. Která biologická léčba je nejlepší?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Tak jako klasických léků je i biologické terapie několik druhů, které lze mezi sebou různě kombinovat. O konkrétním léku tedy vždy rozhodne ošetřující lékař po důkladném posouzení zdravotního stavu pacienta.
5. Na co se zeptat svého lékaře?
Otázek pro vašeho ošetřujícího lékaře může být celá řada. Od přesného popisu léčby až po způsob aplikace – zda je třeba na infuze docházet, nebo je možné si je nechat aplikovat např. v nemocnici. Je dobré se zeptat i na nežádoucí účinky konkrétního přípravku, zda bude muset pacient užívat i další lék, jak dlouho bude nutné léčbu aplikovat atd.
(kam)
Zdroj:
www.webmd.com