Novinky
I na Bechtěrevovu chorobu je možné léčbu přesně zacílit
Revmatologické choroby patří mezi onemocnění, která dlouhodobě a významně omezují nemocného v jeho každodenním fungování.
Revmatologické choroby patří mezi onemocnění, která dlouhodobě a významně omezují nemocného v jeho každodenním fungování. Lékaři spolu s vědci proto neustále hledají nové léčebné způsoby, které by revmatologickým pacientům co nejvíce ulevily od potíží, jako jsou bolesti či snížená možnost pohybu. Mezi terapeutické novinky patří bezesporu biologická nebo také cílená léčba, která je dostupná i pro nemocné s Bechtěrevovou chorobou.
Bolestivé a omezující onemocnění
Bechtěrevova choroba je typické onemocnění mladých mužů, které se však zcela nevyhýbá ani ženám. Obvykle začíná bolestí zad v bederní oblasti, která se brzy rozšiřuje do vyšších partií. Zanedlouho se přidává tuhnutí páteře, které nemocného omezuje v pohybu, a to nejvíce po ránu.
Biologická léčba přinesla naději špatně léčitelným pacientům
Medicína dlouho užívala k terapii Bechtěrevovy choroby ne příliš efektivní opatření – pravidelné cvičení a běžné léky tlumící zánět a bolest. V případě, že se pomyslná miska vah přiklonila na stranu aktivity zánětu a zmiňované léky přestaly být dostatečně účinné, neměli lékaři svým pacientům dále co nabídnout. Novou naději přinesla až biologická léčba, která našla své uplatnění v mnohých oborech, včetně revmatologie.
Cílený zásah přímo do procesu zánětu
Biologická léčba se obvykle dostává na řadu až tehdy, když běžné možnosti léčby nejsou dostatečně účinné. Na rozdíl od jiných léků zasahuje tato terapie cíleně do složitého procesu zánětu, který hraje v rozvoji Bechtěrevovy choroby klíčovou roli. Konkrétně u této nemoci lékaři pomocí biologické léčby zablokují velmi nežádoucí bílkovinu podporující zánět, a to takzvaný TNF-alfa. Tím nejenže klesne samotná zánětlivá aktivita v organismu, ale rovněž se podstatně zmírní i tolik obtěžující projevy onemocnění, jako jsou bolest a ztuhlost zad.
Trpíte-li Bechtěrevovou chorobou, nebojte se svého lékaře zeptat na všechny možnosti léčby, včetně té biologické. Jedině revmatolog pak může zhodnotit, zda je pro vás tato forma terapie vhodná, a zároveň vám jistě odpoví všechny případné dotazy.
(veri)
Zdroj: www.eraseas.com