Novinky
Rakovina žaludku – i zde je cílená léčba užitečná
Přestože se výskyt rakoviny žaludku v posledních desetiletích snižuje, je toto onemocnění stále velkým terapeutickým problémem. Jedním z důvodů je i fakt, že asi u poloviny případů se jedná již o pokročilou fázi onemocnění.
Chirurgie v čele
Operační řešení je voleno všude tam, kde je možné zákrok provést. Cílem je přitom odstranění nádorové masy. Rozsah celé operace je odvozen od velikosti nádoru a může se jednat i o odstranění celého žaludku. Je-li tumor již ve stadiu, kdy není možné ho vyndat celý, snaží se chirurg alespoň o jeho maximální zmenšení. Díky tomu se mohou zlepšit obtíže pacienta a zároveň má následující terapie vyšší šanci na úspěch.
Využívá se i chemoterapie a ozařování
Chemoterapie, což je léčba určená k zabíjení nádorových buněk, může být vhodná u pokročilých onemocnění a tam, kde není možná operace. Lze ji kombinovat s radioterapií (ozařováním), což podpoří sílu léčby, ale zároveň se zvýší rizika nežádoucích účinků. Obě metody mohou sloužit také jako podpora operační léčby. Bývají naordinovány před operací s cílem zmenšit nádorovou masu anebo po zákroku, kdy mají za úkol zničit nádorové buňky, které v organismu zůstaly.
Biologika nezůstávají pozadu
I u karcinomu žaludku může pomoci cílená terapie. Zatím jsou perspektivní dvě kategorie léčiv:
- Léčba zacílená na prsa i žaludek. Až 20 % nádorů žaludku vykazuje zvýšenou expresi HER2 receptorů, proti kterým je zaměřena i protinádorová léčba rakoviny prsu. Proto se stejná látka dá použít i u rakoviny žaludku. Její přidání k chemoterapii může pomoci prodloužit život nemocným, a to bez zhoršení jeho kvality.
- Terapie omezující přísun živin. Další potenciální látky, které mají v dosavadních studiích úspěch, brání svou vazbou na různé specifické receptory nádoru v novotvorbě cév – to je schopnost bezpodmínečná pro přežívání nádoru, jeho růst a šíření. I tyto látky tak mohou prodloužit přežívání nemocných.
V budoucnu se ještě uvidí, co neustále probíhající studie a výzkumy ukážou. Nicméně z dosavadních poznatků je zřejmé, že cílů je i u tohoto nádoru několik a otázkou zůstává, jak přesně budou vědci mířit.
(boba)
Zdroje:
www.cancer.org