Novinky
Cílená léčba se stává nadějí pro stále více nemocných
V současnosti je cílená léčba využívána především v terapii nádorů, ale také u chorob trávicího traktu, kůže, pohybového aparátu nebo imunitního systému. Odborníci však věří, že v budoucnu najde uplatnění při řešení celé řady dalších onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku.
Výroba „zaživa“
Biologická léčiva se od těch klasických liší v mnoha ohledech. Jedním z nich je způsob jejich výroby. Zatímco běžné léky vznikají nejčastěji cestou chemické syntézy, při získávání bioléčiv se uplatňuje takzvaná rekombinantní technologie. V praxi to znamená, že jsou k výrobě použity živé buňky, do nichž byla předem vložena určitá genetická informace.
Revoluce napříč medicínskými obory
- Mezi přední výhody tohoto způsobu terapie patří její cílenost.
- Díky ovlivnění pouze konkrétních mechanismů, které hrají v případě daného onemocnění klíčovou roli, je terapie biologickými preparáty méně zatížena nežádoucími účinky.
- Často je navíc prospěšná i v případech, kdy dosavadní léčba nevedla k vyléčení či zlepšení příznaků choroby.
- Z tohoto důvodu je její zavedení do praxe odborníky chápáno jako revoluční, a to v řadě medicínských oborů.
Více možností
Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakuba Dvořáčka je farmaceutickými společnostmi aktuálně vyvíjeno zhruba 900 biologických přípravků – z celkového počtu připravovaných léčiv představují ta cílená 30 %. K pacientům by se většina z nich měla dostat za šest až sedm let. Možnosti uplatnění tohoto typu terapie by se přitom měly rozšířit, a to o léčbu takových chorob, jako jsou například vysoký krevní tlak, osteoporóza nebo onemocnění dýchacího aparátu.
(vari)
Zdroj: www.tribune.cz