Novinky
Kouření a rakovina: v ohrožení nejsou jenom plíce
Kouření nezpůsobuje pouze karcinom plic, ale i řadu dalších nádorů. Příkladem mohou být zhoubné nádory hrtanu, jícnu, ledvin, slinivky břišní, nebo dokonce děložního krčku. Tabákový kouř totiž obsahuje řadu toxických složek, které výrazně ohrožují zdraví lidského organismu a přispívají k rozvoji nádorového bujení.
Podle vědeckých výzkumů se kouření podílí přibližně na pětině případů zhoubné rakoviny. V minulém století si tak kuřácký zlozvyk vyžádal více než 100 milionů lidských obětí. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že při současném vývoji situace mohou tabákové výrobky v 21. století způsobit až miliardu úmrtí! Dobrou zprávou je, že pokud zanecháte kouření, riziko rozvoje zhoubných nádorů výrazně klesá. Důležité je však přestat co nejdříve.
Ohrožen je celý organismus
Pravdou je, že více než čtyři z pěti případů rakoviny plic jsou způsobeny inhalací tabákového kouře. Karcinom plic přitom v České republice patří mezi nejčastější zhoubné nádory u mužů i žen. Kouření však nezpůsobuje jenom rakovinu plic. Kuřácký zlozvyk se podílí i na rozvoji dalších zhoubných nádorových onemocnění. Mezi ty nejčastější patří zhoubné nádory v oblasti:
- dutiny ústní a hltanu,
- hrtanu,
- jícnu,
- nosu a nosních dutin,
- žlučníku,
- slinivky břišní,
- ledvin,
- jater,
- žaludku a střeva,
- vaječníků a děložního čípku.
Kromě toho však existují i výzkumy, které potvrzují vliv kouření na vznik leukémie nebo rakoviny prsu.
Kuřáctví představuje časovanou bombu
S každou další vykouřenou cigaretou se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny. Cigarety totiž obsahují více než 4000 chemických látek, které se podílejí na škodlivých účincích kouření. Příkladem mohou být obávané nitrosaminy, benzpyren nebo radioaktivní polonium. Tabákové výrobky tak opravdu představují chemický smrtící koktejl. Nebezpečné látky se vdechnutím dostávají nejdříve do plic a potom krví do celého těla, kde poškozují strukturu buněk a mění jejich genetickou informaci. Poškozením genů dochází k nekontrolovanému dělení buněk a tím ke vzniku nádoru.
Jedinou prevencí je odvyknutí
Celý proces rozvoje nádoru většinou trvá řadu let až desetiletí. Lidský organismus se proti nepříznivým zásahům alespoň zpočátku dokáže bránit. Postupem času však dojde k vyčerpání jeho obranných rezerv. Každá další vykouřená cigareta tak může nastartovat nekontrolovatelné nádorové bujení. Jedinou prevencí je trvalé odvyknutí kuřáckému zlozvyku. Neexistuje totiž žádný rozumný důvod, proč byste měli ve smutných statistikách úmrtí kvůli kouření figurovat i vy.
(holi)
Zdroj: www.cancerresearchuk.org