Novinky
Rakovina tlustého střeva: biologika umí pomoci
Cílená terapie bývá velkým pomocníkem při řešení mnoha svízelných diagnóz. Je účinná, šetrná a pacienty oblíbená. Používá se i při léčbě rakoviny tlustého střeva, což je u nás jedno z nejčastějších nádorových onemocnění.
K cílené léčbě jsou používány léky, které přirozenou cestou ovlivňují procesy probíhající v buňkách, a tak pomáhají organismu dostat jejich množení pod kontrolu. Některé z těchto preparátů mohou být nasazeny při řešení rakoviny tlustého střeva, která již metastazovala – tedy rozšířila se do jiných částí těla. Oproti běžné protinádorové terapii je léčba biologiky daleko lépe snášena, protože jejím účinkem není všeobecná destrukce, ale jasně definovaný konkrétní úkol. Lze ji aplikovat buď zároveň s chemoterapií, nebo i samostatně.
Překážka růstu
Do první skupiny biologických léčiv patří cetuximab a panitumumab. Jedná se o monoklonální protilátky. To znamená, že namísto těch přirozených, které se vyskytují ve směsi nejrůznějších druhů, toto je mnohokrát naklonovaná protilátka proti jedné bílkovině. V tomto případě je tou bílkovinou epidermální růstový faktor. Cetuximab a panitumumab jsou tedy inhibitory růstového faktoru – blokují jeho účinek a tím brání růstu buněk.
- Z výzkumů víme, že někteří pacienti s rakovinou tlustého střeva žijí déle, pokud se jim tento lék přidá ke standardní chemoterapii.
- Také může zvýšit kvalitu jejich života.
- U jiných nemocných kombinace inhibitorů růstového faktoru a chemoterapie umí zmenšit nádor natolik, že může být chirurgicky odstraněn.
- Tři až čtyři z deseti pokročilých nádorových onemocnění tlustého střeva však mají mutovaný tzv. gen k-ras. Na tento typ chorob cetuximab a panitumumab bohužel nezabírají. Budete-li se ptát lékaře na cílenou léčbu této diagnózy, požádejte o vyšetření genu k-ras.
Odstřižení od živin
Jiný druh terapie biologiky představují aflibercept, bevacizumab a regorafenib. Zastavují schopnost nádoru vytvářet si vlastní cévní zásobení, proto se jim říká inhibitory angiogeneze (angeion = céva, genesis = vznik). Tím připravují zhoubný útvar o zdroj kyslíku a živin.
Možné nepříjemnosti
Tak jako všechny léky mají i cílené preparáty svoje nežádoucí účinky.
- U cetuximabu a panitumumabu se nejčastěji jedná o vyrážku, průjem, změnu kvality vlasů a suché oči.
- V případě afliberceptu a regorafenibu trápí pacienty vysoký krevní tlak, vzácně pak může dojít k protržení střeva.
Pokud se u vás vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky, řekněte to svému lékaři. Je možné, že vám může snadno pomoci.
(pez)
Zdroje:
http://www.cancerresearchuk.org
http://www.macmillan.org.uk