Novinky
Cílená léčba riziko vzniku rakoviny prsu nezvyšuje
Mezi laickou veřejností kolují poplašné zprávy o tom, že cílená léčba zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Nový výzkum však tuto mylnou domněnku vyvrací. Užití cílených léčiv u revmatoidní artritidy je tak bezpečné i pro pacienty, kteří již v minulosti úspěšně čelili zhoubnému nádorovému bujení.
Léčba je bezpečná
Předchozí mylné domněnky, které tvrdily, že cílená léčba zvyšuje riziko vzniku zhoubného bujení, byly vyvráceny špičkovým vědeckým týmem. Vědci ze švédského Stockholmu provedli unikátní studii, která porovnávala cílenou terapii mezi dvěma skupinami jedinců. Do jedné skupiny zařadili pacienty, kteří v minulosti prodělali rakovinu prsu, a do té druhé „zdravé“ pacienty, tedy ty jedince, kteří nikdy nebojovali s nádorovým onemocněním. A výsledky hovoří jasně. Pokud se cílená léčba nasadí nejdříve po 5 letech od diagnózy nádorového bujení, nezvyšuje riziko opakování nemoci. Terapii cílenými léčivy tak mohou bez obav zahájit ti, kteří prodělali rakovinu prsu před více než 5 lety.
Nebezpečí přibývá s léty
Rakovina prsu je možná nejzhoubnější nádor ve spojitosti s revmatoidní artritidou, protože obě choroby postihují především ženy starších věkových kategorií. Výsledky zmíněného výzkumu jsou ale uklidňující jak pro lékaře, tak i jejich pacienty. Prodělané nádorové onemocnění v žádném případě nebrání nasazení účinné cílené léčby. Výjimku tvoří aktivní nádory nebo nádory prodělané v nedávné minulosti. Kvůli riziku recidivy neboli návratu nemoci je bezpečné podávat cílenou léčbu nejméně 5 let od diagnózy rakoviny.
Velká část lékařské společnosti se shoduje na vynikající kvalitě zmíněného výzkumu a s jednoznačnou radostí přijímá jeho výsledky. V budoucnosti je však potřeba potvrdit bezpečnost cílené léčby i v případě rizika dalších zhoubných nádorů. I přesto je v současnosti s povděkem přijímána možnost léčit pacienty, kteří již za sebou mají léčbu nádorového bujení. Cílená léčba se tak stává nezastupitelným článkem v terapii revmatoidní artritidy i dalších chorob.
(holi)
Zdroj: www.medscape.com