Novinky
Melanom – zákeřné bujení postihující nejen pokožku
Většina melanomů se vyskytuje na kůži. Malá část se ale může objevit i na jiných částech a oblastech těla. Nejenže jsou to vzácné případy, a proto na ně lidé ani lékaři příliš nemyslí, ale jsou často také agresivní a obtížně léčitelné.
Melanocyty nebarví jen kůži
Když hovoříme o melanomu, co vlastně máme na mysli? Jedná se o zhoubný nádor, který vzniká z buněk zvaných melanocyty. Ty vytvářejí pigment melanin, který určuje například barvu naší kůže. Melanocyty se ale nacházejí na mnoha dalších místech těla, třeba v trávicí nebo močopohlavní soustavě. Kromě kůže se melanom objevuje nejčastěji:
- v oku,
- v ústech,
- na sliznicích,
- v konečníku a řitní oblasti,
- v pochvě a na ženských zevních pohlavních orgánech,
- v nosní dutině.
Riziko šíření existuje
Jak často melanomy mimo kůži vznikají? Jedná se asi o každý dvacátý nádor tohoto typu. Nejčastějším typem je oční melanom, který představuje 80 % případů melanomu mimo kůži. Ostatní druhy jsou podstatně vzácnější. Nicméně například melanom ženského zevního genitálu (vulvy) představuje nejběžnější typ zhoubného nádoru v této oblasti. Stejně jako ty kožní mohou i melanomy mající původ v jiném místě metastazovat, tedy zakládat dceřiná ložiska v jiných orgánech. Často jde o mízní uzliny, plíce, kosti, slezinu, ledviny nebo játra. Konkrétně melanomy nacházející se v oku dělíme na ty:
- nízkého stupně – pomalu rostoucí, většinou nemetastazují.
- vysokého stupně – rychle rostoucí, často metastazují.
Poznejte potíže včas!
Příznaky rostoucího melanomu se liší podle jeho umístění.
- Oko – objevují se poruchy zorného pole, deformace zornice, měnící se pigmentace, zduření.
- Nos a nosní dutiny – k projevům patří krvácení, vystouplé oči, zduření, výtok z nosu.
- Konečník a řitní oblast – nastat může krvácení z konečníku, úbytek na váze, zduření a bolestivé vyprazdňování.
- Metastázy v játrech – pozor na bolest nebo vyboulení břicha.
- Metastázy v mízních uzlinách – dochází ke zvětšení postižených uzlin.
Odhalit melanom jiného než kožního původu je velkou výzvou. Často bývá objeven při vyšetřování orgánu postiženého specifickými příznaky. Pro diagnostiku melanomu bohužel nejsou k dispozici spolehlivé krevní testy. Všeobecně riziko stoupá s věkem, vyšší je také u lidí, u nichž se již melanom dříve vyskytl. Pigmentované skvrny na duhovce jsou spojeny s větším rizikem očního melanomu, anorektální melanom se zase významně častěji vyskytuje u HIV pozitivních osob.
Konzultace může zachránit život
Proč jsou vlastně melanomy vyskytující se jinde než na kůži tak nebezpečné? Často jsou nalezeny až v pozdním stadiu. Navíc v oblastech s bohatým cévním a mízním zásobením, kvůli čemuž se velmi rychle šíří. Jejich léčba může podle typu a pokročilosti nádorového procesu zahrnovat chirurgický postup, ozařování i chemoterapii, případně jejich kombinace. Zároveň lékaři také pracují na vývoji nových léčiv přesně zasahujících růst nádorových buněk. Přesto základním kamenem zůstává prevence. Kdy tedy navštívit lékaře?
- Při barevných změnách v oku nebo poruchách zraku.
- Jsou-li výrůstky a nehojící se rány v dutině ústní.
- Při krvácení z konečníku, bolestivém vyprazdňování nebo zhoršování příznaků hemoroidů.
- Objeví-li se bezdůvodné vaginální krvácení.
U melanomů obzvláště platí, že čím dříve dojde k odhalení, tím lépe. Nepodceňujte proto jakékoliv varovné příznaky a seznamte se svými pozorováními lékaře.
(marz)
Zdroj:
www.mdanderson.org