Novinky
Léčba rakoviny pomocí biologik aneb Co vás hlavně zajímá
Cílená terapie je relativně novým přírůstkem do rodiny léčebných metod užívaných v onkologii. Mimo ní sem patří i chirurgie, chemoterapie a radioterapie. Léčba biologiky vyvolává spoustu otázek, zde jsou odpovědi na ty nejčastější.
1. Co je to cílená terapie rakoviny?
Některé protilátky, cytokiny (látky vytvářené buňkami pro buněčnou signalizaci – komunikaci mezi buňkami), a další působky vytvářené imunitním systémem mohou být vyráběny v laboratořích. Takto připravené látky ovlivňují imunitní odpověď proti rakovinným buňkám a povzbuzují, řídí nebo obnovují schopnost organismu bojovat s nádorovým onemocněním.
2. Jakým způsobem tato léčba působí?
Cílená terapie dokáže zastavit, kontrolovat nebo potlačit proces bujení rakoviny. Co se buněk týká, umí:
- označit zhoubné tak, aby byly pro imunitní systém snáz rozpoznatelné,
- povzbudit ty „ochranářské“, patřící do imunitního systému,
- změnit chování rakovinných buněk tak, aby se podobaly více těm zdravým,
- zablokovat nebo zvrátit děje, které mění zdravou a předrakovinnou buňku v nádorovou,
- posílit schopnost organismu opravovat nebo nahrazovat normální buňky poškozené nebo zničené chemoterapií či ozařováním,
- předcházet tvorbě metastáz, což je vlastně rozšíření nádorových buněk do jiných částí těla.
3. Mají biologika nežádoucí účinky?
Stejně jako u všech dalších léčebných metod rakoviny, mohou se i v průběhu cílené léčby objevit vedlejší účinky. Jejich výskyt se liší nejen v závislosti na účinné látce, jsou odlišné i u jednotlivých pacientů. V místě vpichu cílené léčby se může vytvořit vyrážka nebo otok. Některá biologika, především interferony, působí příznaky podobné chřipce – horečku, zimnici, nevolnost, zvracení, ztrátu chuti k jídlu. Častým nežádoucím účinkem je i únava. Může dojít též k ovlivnění krevního tlaku.
Cílená léčba je nyní již standardní součástí arzenálu pro boj s rakovinou. Zeptejte se svého lékaře na možnosti této terapie u i vás.
(hak)
Zdroj:
http://www.webmd.com