Novinky
Systémová léčba rakoviny – cílená léčba versus chemoterapie
Terapie nádorových onemocnění skýtá v dnešní době mnoho možností. Kombinace chirurgické, radiační a systémové léčby zvyšuje úspěšnost řešení určitých typů onemocnění. Váš onkologický tým ale může zvolit jen něco z toho, například pouze systémovou terapii. Co tento směr obnáší?
Systémová terapie ničí nádorové buňky po celém těle. Někteří pacienti mohou mít totiž malé množství těchto buněk jinde než v místě nádoru. Cílená radioterapie či chirurgický zákrok je pak nezasáhne. Tyto nádorové buňky nazýváme mikrometastázy a lékaři je zatím neumí přesně detekovat – proto je systémová terapie efektivní cestou, jak je ničit. Patří sem například i chemoterapie a cílená léčba. Jak se navzájem liší?
Hubí špatné i zdravé buňky
Chemoterapií se označuje jakékoliv užívání léčiv ke zničení nádorových buněk. Tímto způsobem jsou napadány buňky, které se rychle dělí, přičemž je jim právě v tomto procesu bráněno. Užití chemoterapie závisí na typu nádoru, ale může být aplikována přímo jako terapie před chirurgickým zákrokem nebo po něm. Od typu onemocnění se též odvíjí její složení a délka. Při tomto léčebném procesu se může používat pouze jedno léčivo, častěji se však jedná o kombinaci chemoterapeutik. Jsou podávána v několika cyklech po určitou dobu. Nevýhodou ovšem je, že chemoterapie neumí rozlišit mezi buňkami nádorovými a zdravými – ty pak bývají též často zničeny. To vede k nežádoucím účinkům snižujícím kvalitu života pacienta.
Cílí na konkrétní místo
Cílená terapie je navržena pro ničení pouze nádorových buněk tak, aby nedocházelo k poškození těch zdravých. Nabízí tak výhodu nižšího výskytu nežádoucích účinků a příznivější výsledky léčby. Obvykle se s chemoterapií kombinují. Léčba biologiky může fungovat na více principech:
- zabraňuje nádorovým buňkám v dělení a růstu,
- vyhledává je a ničí,
- posiluje imunitní systém v boji proti nádorovým buňkám,
- zabraňuje růstu cév do nádoru.
V cílené léčbě je dnes trendem vývoj tzv. monoklonálních protilátek (monoklonální znamená jednoho typu, protilátka je protein našeho imunitního systému). Monoklonální protilátky se vážou na specifické struktury a tak zabíjejí nádorové buňky nebo zabraňují jejich růstu. Mohou být také užívány k dopravení léku nebo toxinu do nádorové masy. I během cílené léčby může dojít k nežádoucím účinkům – například k alergické reakci, vyrážce, horečce, bolestem břicha, k nevolnosti, zvracení či krvácení. Tyto symptomy se ale po prvním léčebném cyklu obvykle zmírňují.
Zeptejte se onkologa
Problematika terapie vašeho onemocnění může být složitá. Je ale důležité, abyste jí porozuměli a znali její výhody a nevýhody. Proto položte svému lékaři tyto otázky:
- Které léky budu užívat?
- Jak fungují?
- Kdy s léčbou začneme?
- Jak dlouho bude trvat?
- Jak často a kam musím docházet?
- Budu po aplikaci terapie schopen řídit?
- Poznám, že léčba funguje?
- Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?
- Existují dlouhodobé následky terapie?
(cean)
Zdroje:
http://news.cancerconnect.com
www.bowelcanceraustralia.org