Novinky
Biologická léčba – bude dostupnější?
Někdy se jí také říká léčba budoucnosti a v současnosti ji využívá již mnoho lékařských oborů – především onkologie, gastroenterologie a revmatologie. Přestože se jejich využití stále rozšiřuje, zůstává okolo biologik ještě mnoho otazníků.
Někdy se jí také říká léčba budoucnosti a v současnosti ji využívá již mnoho lékařských oborů – především onkologie, gastroenterologie a revmatologie. Přestože se jejich využití stále rozšiřuje, zůstává okolo biologik ještě mnoho otazníků. Netýkají se ani tak prospěšnosti, účinek této léčby byl dokázán v mnoha studiích, ale souvisí hlavně s technickými záležitostmi a dostupností.
Vysoká cena
Biologické léky jsou látky, pro jejichž výrobu jsou nutné živé organismy. U ostatních přípravků se využívá syntetická příprava. Každý lék, než se dostane do běžného užití, musí projít nesmírně složitým a dlouhým testováním. Proto je velmi drahý a jeho cena se snižuje až při rozšíření se mezi pacienty, kdy se alespoň částečně vrátí náklady na výzkum. U biologické léčby však ještě cenu látek zvyšuje právě potřeba živých organismů při výrobě.
Jaká platí pravidla
Schvalování látek užívaných v medicíně je velmi složitý proces a každý stát má svoje podmínky.
- V různých zemích se můžete setkat s rozdílnými biologiky.
- Proto mají například Američané k dispozici jiné tyto léky než my.
- České zdravotní pojišťovny neproplácejí biologickou léčbu v zahraničí, pokud existuje alternativa dostupná v ČR.
- Pacient si biologickou léčbu v jiné zemi musí v případě zájmu hradit z vlastních zdrojů.
Biosimilars aneb levnější varianty
Cestu, jak zlevnit biologickou léčbu a zvýšit tak dostupnost většímu počtu pacientů, představují tzv. biosimilars. Jde o léčiva podobná originálním biologickým přípravkům, která mohou být po vypršení patentové ochrany uvedena na trh. Problémem ale může být právě schvalovaná dohoda ACTA (Obchodní dohoda proti padělatelství), která zakazuje i biosimilars. Lékaři bez hranic proto vyzývají k nepodepsání ratifikace této dohody v různých zemích – důvodem jsou léky obecně, nejen biosimilars. Originály jsou totiž vždy dražší než přípravky se stejnou látkou, ale „okopírované“ jinou farmaceutickou firmou. A právě tyto léky nejvíce využívají na svých misích v rozvojových zemích Lékaři bez hranic.
Bude pro všechny?
Není pochyb o tom, že biologická léčba a její využití se bude i nadále rozšiřovat. Je ale nutné nastavit podmínky tak, aby to nebyla terapie pouze pro vyvolené. Měli by k ní mít přístup všichni, kteří ji potřebují.
(vesa)
Zdroje:
www.tribune.cz
- Dostupnost biologické léčby je omezená. Přesto ji lze získat
- Boj o biologickou léčbu
- Proč není biologická léčba dostupnější?
- Česká republika zaostává v podávání biologické léčby za vyspělou Evropou: Jak dlouho ještě?
- Biologická léčba mění k lepšímu i osudy českých pacientů
- Biologická léčba bude dostupnější. Konečně!