Novinky
Quo vadis, léčbo revmatoidní artritidy?
Revmatoidní artritida je onemocněním, kdy se imunitní systém obrátí sám proti sobě a začne napadat vlastní pojivovou tkáň, především tu v našich kloubech.
Revmatoidní artritida je onemocněním, kdy se imunitní systém obrátí sám proti sobě a začne napadat vlastní pojivovou tkáň, především tu v našich kloubech. Přestože máme v současnosti několik linií léků, které je možno použít, stále nemůžeme potvrdit jejich stoprocentní účinnost u všech pacientů. Dále je nutno vždy individuálně zvažovat jejich nasazení s ohledem na potenciální nežádoucí účinky. Proto se vývoj nových léků nezastavuje a některé oblasti vykazují slibné výsledky.
Vědci se ve svém výzkumu zaměřují na více okruhů léčiv:
- Skupina léků blokující zánětlivé faktory v kloubech – ta je principielně podobná té, která je využívána v současné biologické léčbě.
- Skupina léčiv, která by potlačovala činnost bílých krvinek zodpovědných za imunitní reakci při revmatoidní artritidě.
- Nová nesteroidní antiflogistika (NSA – skupina zahrnující známé léky, jako jsou aspirin nebo ibuprofen).
Odhalení rizika v popředí zájmu
Další důležitou oblastí, kterou se vědci zabývají, je včasné odhalení individuálních rizik. Ne každý má totiž stejný průběh nemoci a u některých jedinců se může revmatoidní artritida projevovat velice agresivně již od samého počátku. Zdá se, že bude možno odhadnout, zda bude mít nemoc nepříznivý průběh, a podle toho upravit léčbu. Obzvláště u jednoho typu protilátek, který vědci zkoumají, se již nyní jeví zřejmá spojitost mezi jeho výskytem v krvi a destruktivní formou nemoci.
Budoucnost vypadá slibně
V budoucnosti budou zjevně stále více využívány metody genetického inženýrství. Opět pomohou identifikovat jedince s rizikovějším průběhem nemoci a také pomocí tzv. genového profilování pomohou nastavit správnou léčbu u konkrétního pacienta. Díky neustálému zlepšování technologie a zvětšující se dostupnosti těchto metod vypadá budoucnost léčby revmatoidní artritidy slibně.
(tms)
Zdroj:
www.medicinenet.com