Novinky
Rakovina plic dlouho bují skrytě. Jak ji odhalit?
Karcinom plic si ročně vyžádá životy několika tisíc Čechů. Ani to však velkou část lidí nemotivuje ke změně životosprávy. Vzdát se například tabáku? Nikdy! Tím spíše bychom si měli všímat varovných signálů.
Karcinom plic je rakovinné bujení, které vzniká v plicní tkáni a může zakládat dceřiná ložiska (metastázy, sekundární nádory) v jiných orgánech, například v mozku, játrech či kostech. Dělí se na dva hlavní typy – malobuněčný a nemalobuněčný. V čem se liší?
- Malobuněčný karcinom. Připadá na něj asi pětina zhoubných plicních nádorů. Rychle roste a zakládá vzdálené metastázy, špatně se léčí chirurgicky (operací), ale dobře reaguje na chemoterapii a ozařování.
- Nemalobuněčný karcinom. Tvoří zbylé čtyři pětiny zhoubných nádorů plic. Roste pomaleji, a proto existuje větší šance na jeho chirurgické odstranění.
Plíce si pamatují, co dýcháte
S častějším výskytem rakoviny plic je spojeno několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost jejího rozvoje. Některé člověk může ovlivnit, jiné ne.
- Kouření. Každá cigareta nebo doutník, které vykouříte, zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny. Naopak čím dříve se rozhodnete přestat, tím lépe.
- Pasivní kouření.
- Působení radonu. Radon je plyn, jenž se může uvolňovat z podloží pod vaším domem a hromadit se v něm. Výskyt radonu v nemovitostech lze měřit a popřípadě učinit ochranná opatření.
- Vliv azbestu a dalších karcinogenů. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří se v práci setkávají s azbestem, chromem, niklem nebo arzenem.
- Výskyt rakoviny plic v rodině. Lidé, jejichž rodiče, sourozenci nebo děti onemocní rakovinou plic, jsou také častěji ohroženi touto nemocí, neboť s nimi sdílejí genetické vlohy.
Haló, tady rakovina!
Pokud se rakovina usadí zrovna v plicích, dává o sobě bohužel mnohdy vědět až v pokročilém stadiu. Známky toho, že něco není v pořádku, jsou:
- neustupující kašel,
- změny v „obvyklém“ kašli kuřáků,
- vykašlávání krve,
- dýchavičnost,
- bolesti na hrudi,
- chraptění a sípání,
- hubnutí,
- bolesti hlavy a kostí.
Jestliže na sobě tyto příznaky pozorujete, proberte je se svým praktickým lékařem, který vás může odeslat ke specialistovi. Pokud kouříte a chcete přestat, svěřte se mu také. Doporučí vám například terapeutická centra a léčebné prostředky, které vám s tímto nelehkým úkolem pomohou.
Právo na léčbu i důstojný odchod
Léčebný plán sestavuje lékař na základě různých veličin. K nim patří celkový zdravotní stav, typ a stadium nádoru a v neposlední řadě také vaše přání. Možnosti zahrnují chirurgické (operační) řešení, ozařování, podávání chemoterapeutických léků a cílenou léčbu. V některých případech se lidé rozhodnou, že nepříjemné vedlejší účinky natolik přesahují přínosy terapie, že ji ukončí nebo se léčit ani nezačnou. Pak přichází čas na tzv. paliativní léčbu. Jejím cílem není člověka uzdravit, ale umožnit mu důstojně a bezbolestně prožít čas, který mu zbývá.
(marz)
Zdroj:
www.mayoclinic.org