Novinky
Revmatoidní artritida: cílená léčba vyhrazena jen pro nejtěžší případy
Podle nových lékařských doporučení by cílená léčba neměla být u revmatoidní artritidy lékem první linie – nejprve by měly být vyzkoušeny „klasické“ přístupy. Biologika by i nadále měla být užívána především pro terapii závažných forem této nemoci.
Léčba časných stadií revmatoidní artritidy by měla nadále zahrnovat takzvané chorobu modifikující léky. Tato doporučení vyplývají z výzkumu Evropské ligy proti revmatismu. Lékařská komise dospěla k uvedenému závěru po vyhodnocení tří rozsáhlých vědeckých studií. Mezi chorobu modifikující léky (DMARDs) patří široké spektrum léčiv potlačujících přehnanou imunitní reakci. Jedná se zejména o imunosupresiva v čele s metotrexátem. Pro akutní případy nemoci jsou vyhrazeny i glukokortikoidy. Ty se však nemocným mohou podávat po dobu maximálně 6 měsíců. Při delším braní totiž hrozí rozvoj závažných nežádoucích účinků. Teprve po vyčerpání možností „klasické“ léčby přicházejí ke slovu biologické preparáty.
Síla je v kombinování
Pokud se příznaky revmatoidní artritidy zhoršují, lékaři mohou přejít k cílené léčbě. V terapii zánětlivého onemocnění kloubů se například užívají cílené léky infliximab a golimumab.
- Oba přípravky jsou protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru.
- Jejich působením dochází k potlačení přehnané imunitní reakce, což vede ke zpomalení rozvoje choroby a ke snížení až úplnému vymizení jejích příznaků.
- Infliximab se podává nitrožilně pomocí infuzí. V terapii revmatoidní artritidy se užívá společně s metotrexátem.
- Golimumab je látka určená k podkožní aplikaci. Používá se v terapii středně závažných až závažných forem onemocnění. Stejně jako předešlý preparát se aplikuje v kombinaci s metotrexátem.
Biologika jako poslední možnost
Lékaři se vždy snaží úplně potlačit, nebo alespoň omezit příznaky onemocnění. Aktivní formy choroby je třeba pravidelně sledovat a v případě potřeby nemocným terapii upravit. Cílená léčba však bude i v blízké budoucnosti vyhrazena pro léčbu závažných případů. Biologické preparáty jsou sice účinné, jejich výroba je však velmi drahá. Nelze je tak v současné době použít pro terapii prvotních fází nemoci. Není však třeba propadat panice. V počátečních stadiích revmatoidní artritidy výrazně účinkují i „klasické“ léky, jejichž blahodárný účinek je podepřen mnohaletou klinickou zkušeností.
(holi)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com