Novinky
Sportování s crohnem je nejen možné, ale i prospěšné
Milujete pohyb v jakékoliv podobě? Pokud jste onemocněli Crohnovou chorobou, nemusíte se aktivního způsobu života vzdávat. Stačí jen několik úprav a změn a sportování pro vás bude i nadále velkým přínosem.
Na první pohled je Crohnova nemoc problémem, který bere chuť i sílu se hýbat, natož cíleně sportovat. Horečky, průjem, krvácení, křeče v břiše, náhlé nucení na stolici – to jsou nejvýraznější z nepříjemných příznaků aktivního stavu choroby. Komu by se při takové zátěži chtělo pohybovat víc, než je nezbytně nutné? Přesto stojí za to se přemoci.
Čas na změnu
Vědcům se opakovaně podařilo potvrdit hypotézu, že tělesný pohyb lidem s Crohnovou chorobou prospívá. Tak například v roce 1999 byla v American Journal of Gastroenterology publikována studie, ve které původně málo aktivní, sedaví pacienti začali pravidelně chodit. 3× týdně vyrazili na zhruba půlhodinovou svižnou procházku. Po třech měsících nejenže nedošlo ke zhoršení střevního zánětu, ale bylo pozorováno významné zlepšení tělesné i psychické kondice respondentů.
Zlepšení po všech stránkách
Kanadský výzkum, nebo přesněji přehled studií z roku 2006 šel ještě více do hloubky. U sportujících pacientů s Crohnovou chorobou bylo popsáno zlepšení pevnosti kostí, úbytek tělesné hmotnosti, silnější imunita a lepší zvládání stresu. Jejich kvalita života, kterou tato diagnóza snižuje, s pohybem opět stoupala. Vědci dokonce pozorovali, že cvičení vede k úbytku a zmírnění příznaků choroby. Otázkou je, zda se tak děje přímým účinkem sportování na metabolismus nebo na zánět, či spíše díky navozené psychické pohodě. Psychika totiž úzce souvisí s imunitními i dalšími ději v organismu.
Na co si dát pozor
- Sportování je samozřejmě jednodušší v době remise, ale ani relapsy (vzplanutí) choroby by pro vás neměly být překážkou. Pokud to jen trochu půjde, hýbejte se i při aktivní fázi nemoci. Jen nezapomínejte důsledně doplňovat tekutiny.
- Pokud vaše léčba obsahuje kortikoidy, může časem dojít k oslabení kostí a ke zvýšené náchylnosti ke zlomeninám. Potom je lepší vyhnout se kontaktním sportům. Pravidelné sportování ale může toto slábnutí kostí odvrátit.
- Bolestivé kloubní komplikace Crohnovy choroby mohou znesnadnit některé náročnější aktivity. V takovém případě zkuste třeba chůzi či plavání, podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat.
- Jste-li nováčkem, ať již ve sportu, či v životě s Crohnovou chorobou, doporučují lékaři založení deníku. Tam zaznamenávejte svou stravu, pohyb i potíže. Pohledem zpět lze za nějaký čas vypozorovat, co vám nejvíce prospívá a co naopak škodí. Podle toho můžete svůj režim upravit.
(luko)
Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov