Novinky
Lepší život pro pacienty s ulcerózní kolitidou
Trpíte závažnou formou ulcerózní kolitidy? Nevěšte hlavu. Může vám pomoci biologická léčba.
Biologická léčba jako naděje
Nejste-li vy ani váš lékař spokojeni s výsledky dosavadní léčby ulcerózní kolitidy, měli byste vědět, že existují i další léčebné možnosti, které lze vyzkoušet. Ačkoli biologika mají své „mouchy“ v podobě nepříznivých vedlejších účinků, jsou velmi účinná. Dlouhodobou remisi (stav, kdy je nemoc pod kontrolou) navodí u 40 % pacientů.
Když obranný systém útočí na vlastní tělo
Pro ulcerózní kolitidu je typický zánět tlustého střeva. Ačkoli přesná příčina této nemoci není dosud známa, odborníci se shodují, že na vině je přemrštěná reakce imunitního systému. Ta se projevuje i zvýšenou produkcí prozánětlivého tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-alfa). Ten navozuje v těle zánět. Biologika jsou speciálně navržena tak, aby produkci TNF-alfa potlačovala. Biologická léčba tedy neřeší příčinu nemoci, ale účinně potlačuje její projevy.
Biologika – co o nich potřebujete vědět
- Biologická léčba je vždy dlouhodobá. To znamená, že léky berete i tehdy, kdy se choroba zrovna neprojevuje.
- Terapii biologickými přípravky musíte nahlásit každému lékaři. Cestování, očkování živými vakcínami, ale i léčba infekcí jsou jiné než u lidí, kteří léky proti TNF-alfa neužívají.
- Nezapomeňte, že jedinci procházející biologickou léčbou jsou náchylnější k infekčním nemocem. Častěji se u nich také vyskytují zhoubná onemocnění – lymfomy a leukemie. Proto byste měli být pod lékařským dozorem a chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Důležité je zachytit případné komplikace léčby včas.
Dobrý lékař „ušije“ léčbu na míru
Cílem vašeho lékaře je vybrat správný lék tak, aby nemoc byla pod kontrolou a zároveň jste byli vystaveni co nejmenšímu riziku vedlejších účinků. Konkrétní léky vhodné právě pro vás a jejich dávkování by měl lékař předepsat individuálně. Měl by vám zkrátka „ušít“ léčbu na míru.
(brbr)
Zdroj:
www.everydayhealth.com