Novinky
Tajemství cílené léčby
Před několika lety se začalo v oblasti výzkumu rakoviny hovořit o novém typu léčby. Daná léčba má údajně méně nežádoucích účinků než chemoterapie.
Cílená léčba je velice často používanou frází v oblasti léčby rakoviny. Co to slovo vůbec znamená?
Před několika lety se začalo v oblasti výzkumu rakoviny hovořit o novém typu léčby. Daná léčba má údajně méně nežádoucích účinků než chemoterapie.
Zázračná chemie
Pod pojmem cílená léčba si můžeme představit léky čili uměle připravené látky, které mají většinou přesně definovanou chemickou strukturu. Mohou cíleně ovlivňovat různé nitrobuněčné pochody. Zabraňují tak jednoduše řečeno přeměně normálních buněk v buňky nádorové. Na rozdíl od běžné, drastické chemoterapie neporušuje cílená léčba normální buňky. To má za následek daleko méně nežádoucích účinků. Rovněž ovlivňuje prostředí v buňce a zamezuje vzniku metastáz.
Nová naděje pro mnoho nemocných
První látky byly do praxe u nás zavedeny kolem roku 2000 a znamenaly novou naději pro nemocné s leukémií. Objevila se rovněž šance, že by cílená léčba mohla nahradit tak obávanou chemoterapii. Je užitečná v léčbě řady nádorových onemocnění. Vedle leukémie čili rakoviny bílých krvinek se využívá u karcinomu prsu, karcinomu tlustého střeva, ledviny a dalších typů nádorových onemocnění.
Pozor na nežádoucí účinky
Kromě toho, že tento druh léčby je finančně značně nákladný a donutí pacienta měsíčně důkladně provětrat peněženku, může mít i řadu nežádoucích účinků. Cílená léčba totiž vyžaduje určité buněčné struktury a genetické změny. Bez jejich přítomnosti nefunguje.
Je dobré vědět, že cílenou léčbu může doporučit pouze onkologické pracoviště. Nejúčinnější se stává v kombinaci s klasickou chemoterapií. Naděje člověka na přežití se pak zvětšuje.
(ena)
Zdroj:
www.curetoday.com