Novinky
Novinka v léčbě melanomu získává povolení v Evropě!
Nemocným s pokročilým melanomem vysvitla nová naděje. Evropská komise totiž povolila využití nového cíleného léku pembrolizumabu v terapii těchto případů zhoubného útvaru. Lék se tak dostává do Evropy potom, co už plně prokázal své přednosti ve Spojených státech amerických.
Pembrolizumab je první schválený lék, který blokuje buněčnou dráhu PD-1, jež omezuje imunitní odpověď organismu vůči zhoubnému nádoru. Lék tak cíleně zasahuje bílé krvinky za účelem aktivace protinádorové imunity. Výsledkem jeho působení je posílení obranné odpovědi vůči nádoru. Pembrolizumab má oproti klasické chemoterapii díky své cílenosti minimum nežádoucích účinků. Ještě v nedávné době exceloval pouze v experimentální terapii melanomu, jeho výsledky však byly natolik potěšující, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA urychlil jeho schválení pro řešení pokročilého nebo neoperovatelného melanomu, který nereaguje na jinou léčbu. Evropa však nezůstává pozadu, a nadějný lék tak nyní získává v tomto směru povolení i ve všech 28 členských státech Evropské unie. Pembrolizumab je určen k injekčnímu podání jednou za 3 týdny.
Silný a bezpečný
Schválení léku pro terapii pokročilých případů zhoubného melanomu je založeno na výsledcích tří výzkumů, kterých se zúčastnilo na 1500 nemocných. Z těchto výstupů například vyplývá následující:
- pembrolizumab až dvojnásobně zvyšuje šanci na přežití oproti starším lékům,
- na terapii tímto preparátem navíc odpovídá větší procento pacientů,
- lék také před schválením v Evropě prošel přísnou bezpečnostní analýzou, jejíž výsledky potvrzují nízké množství nežádoucích účinků terapie,
- drtivou většinu těchto vedlejších efektů léčby představují nezávažné komplikace v podobě průjmu, únavy, nevolnosti či vyrážky.
V České republice je ročně diagnostikováno více než 2000 případů zhoubného melanomu. Těmto nemocným vzrostla naděje na kvalitnější život – žhavá novinka v podobě pembrolizumabu má totiž i přes svou krátkou dobu existence na kontě mnoho slibných výsledků z rozsáhlých výzkumů.
(holi)
Zdroj:
www.medscape.com