Novinky
Alkohol a střevní záněty. Jde to dohromady?
Životy asi 6 000 Čechů a Češek do značné míry ovlivňuje nespecifický střevní zánět – Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Jaké nebezpečí pro tyto pacienty představuje pití českého národního nápoje, tedy piva, a dalších alkoholických nápojů?
Trpíte-li nespecifickým střevním zánětem, pak zjištění, jaké jídlo nebo nápoje vaše příznaky zhoršují, může být podstatným krokem v úlevě od potíží. Někteří lidé tvrdí, že jejich stav ztěžuje alkohol. Pojďme se podívat, zda a jak může pití takových nápojů střevní sliznici ovlivnit.
Pivo je také alkohol!
Ještě než začneme, měli bychom si ujasnit, že alkoholem nemyslíme pouze tzv. tvrdý alkohol, ale i pivo, víno nebo cider (zkvašený jablečný mošt). Tyto produkty totiž část české populace za alkohol v podstatě nepovažuje. Po vypití takového nápoje se alkohol, chemicky přesným názvem etanol, vstřebá do krve a velmi rychle začne působit útlum různých tělesných funkcí – řeči, pohybů i reakcí. Chronické zneužívání alkoholu může způsobit řadu závažných stavů, jako je poškození jater, nervů či mozku, nebo podvýživu. Je také spojeno se zvýšeným rizikem některých typů rakoviny.
Ochrana i komplikace
Lékařská doporučení dnes radí lidem se střevním zánětem se alkoholu vyhýbat. Proběhlo dokonce několik studií zkoumajících přímo vliv konzumace alkoholu na tyto nemoci. Závěrem jednoho z výzkumů bylo, že pití může snížit riziko propuknutí ulcerózní kolitidy, pokud se u daného člověka dosud nerozvinula. Jiné studie ale potvrzují negativní účinek alkoholu v případě, že k nástupu nemoci již došlo. Z proběhlé ankety vyplynulo, že 3 ze 4 lidí trpících Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou hlásili při konzumaci alkoholu zhoršení příznaků. Další odborníci zase sledovali lidi se zánětlivým postižením střev, kteří po dobu jednoho týdne pili každý den víno. Zjistili, že konzumace vína může u osob, kteří jsou momentálně bez příznaků, zvyšovat riziko opětovného vzplanutí nemoci.
Může být hůř
Alkohol umí též zesilovat příznaky, které jedince s Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou již bez toho trápí. Jde například o:
- anémii,
- nemoci jater,
- průjmy,
- zvracení,
- vředy,
- podvýživu,
- zánět žaludku.
Důležité je myslet i na možné interakce alkoholu a léků užívaných k udržování střevního zánětu pod kontrolou.
Alkohol tedy může působit jako ochranný prvek před rozvojem ulcerózní kolitidy, ovšem zápory a rizika převažují, zejména u lidí již nemocných. Osoby se střevními záněty by se tedy měly alkoholu pokud možno vyhýbat. Pokud už pijí, tak spotřebu omezit na minimum.
(marz)
Zdroj:
www.ibdrelief.com