Novinky
Komplikací kolitidy může být i postižení žlučových cest
Život s ulcerózní kolitidou není jednoduchý. Navíc se mohou přidružit komplikace, mezi něž výjimečně patří i primární sklerotizující cholangitida. Jedná se o onemocnění žlučových cest, na které neexistuje účinná terapie. Jak lze tedy tento stav řešit?
Mezi komplikace ulcerózní kolitidy patří kromě osteoporózy, poruch růstu nebo nádorového onemocnění střev i primární sklerotizující cholangitida. Nutno říci, že se jedná o vzácnou nemoc a u většiny pacientů s kolitidou se neobjeví. Komplikovaně znějící název lze vysvětlit takto:
- Primární – příčina onemocnění je neznámá.
- Sklerotizující – dochází k jizvení a ztluštění (skleróze) žlučovodů.
- Cholangitida – to znamená zánět žlučových cest.
Při primární sklerotizující cholangitidě jsou žlučové cesty uvnitř i vně jater postiženy zánětem a následným jizvením. To žlučovody zužuje, žluč se hromadí v játrech a může poškodit jaterní buňky. Celý tento stav občas vyústí v cirhózu a jaterní selhání.
Pozdní signály
V mnoha případech se příznaky primární sklerotizující cholangitidy rozvíjejí pomalu během týdnů až měsíců. V začátcích onemocnění nepozoruje mnoho pacientů potíže žádné. Postupně se pak objevují tyto symptomy:
- až extrémní únava,
- průjem,
- svědění kůže,
- ztráta váhy,
- zimnice,
- zvýšená teplota až horečka,
- zežloutnutí kůže a očního bělma.
Jako komplikace onemocnění se může projevit nedostatek vitamínů A, D, E a K. Může také dojít k infekci zablokovaných žlučových cest, rozvoji cirhózy, jaterního selhání a v neposlední řadě k nádorovému postižení žlučových cest.
Ani transplantace nemusí být řešením
Prozatím bohužel není k dispozici specifická léčba primární sklerotizující cholangitidy. Současná terapie je zaměřena na zlepšení příznaků nemoci a omezení rozvoje komplikací.
- Symptomatická léčba. Zahrnuje užívání léků, které omezují svědění kůže, případně doplnění chybějících vitamínů a živin.
- Řešení komplikací. V případě infekce je nutná léčba antibiotiky. Pokud nastala kompletní neprůchodnost žlučových cest, může lékař navrhnout zavedení drenáže, tedy stentu, který průchod žluče usnadní.
- Transplantace jater. Je-li tento orgán vážně postižen, je možné, že budete zařazeni do transplantačního programu. Výsledky těchto zákroků jsou obecně dobré, ale i tak se onemocnění vrací u každého pátého transplantovaného pacienta.
(cean)
Zdroje:
www.nhs.uk
http://patient.info