Novinky
Bechtěreviky trápí špatný spánek. Nové léky jim ale přinesou úlevu
U nové monoklonální protilátky používané v léčbě tzv. ankylozující spondylitidy objevili odborníci kromě léčebného účinku i další benefit. Léky by měly nemocným pomoci s narušeným spánkem, který tuto nemoc nezřídka provází.
Lidé s touto nemocí se kvůli bolesti často nevyspí
Ankylozující spondylitida (AS), zvaná též Bechtěrevova nemoc, je prakticky celoživotní zánětlivé onemocnění postihující klouby v oblasti pánve a páteře spolu s přilehlými měkkými tkáněmi. Toto onemocnění neustále postupuje směrem od pánve vzhůru, což v důsledku vede k postupnému spojení a znehybnění celé páteře. Velmi častým projevem této nemoci je bolest v noci a časných ranních hodinách způsobená doprovázejícím zánětem v pánevních a páteřních kloubech. Jednoduše řečeno se tito lidé pořádně nevyspí. To výrazně snižuje kvalitu života a navozuje pocit únavy a depresi.
Noční a ranní bolest mizí s úspěšným bojem proti zánětu
Nová monoklonální protilátka, která dostala název golimumab, patří svým účinkem mezi tzv. TNF inhibitory. TNF (z angl. tumor necrosis factor) je molekula, která vyvolává zánětlivou odpověď organismu. To způsobuje mnoho klinických problémů, zejména ve spojitosti s autoimunitními nemocemi, jako jsou revmatoidní artritida, psoriatrická artritida nebo právě zmiňovaná ankylozující spondylitida. Nejvýraznějším klinickým problémem je samozřejmě bolest.
V posledním výzkumu v této oblasti se při použití monoklonální protilátky golimumab objevilo u pacientů s AS nápadné zlepšení jejich narušeného spánku. Golimumab výrazným potlačením zánětu zjevně ulevuje od bolesti v nočních a ranních hodinách a tím předchází bolestivým probouzením.
Jak takový seriózní výzkum s hodnocením spánku vypadá
Výzkum probíhal na 356 pacientech s AS, kteří byli rozděleni do dvou skupin, a to po dobu 24 týdnů. Šlo o pacienty, u kterých nemoc trvá od 8 do 11 let. Jedna skupina byla 14 týdnů léčena naší monoklonální protilátkou, druhá skupina dostávala placebo. Placebo je neúčinná látka, která má ale stejný vzhled i chuť jako látka testovaná. Pacienti přitom neví, do které skupiny patří. Díky tomu se přesně ukáže, jestli má konkrétní testovaná látka opravdu příznivý účinek. Výsledky obou skupin se pak porovnají a tím se zhodnotí, o kolik je daná látka prospěšnější. Hodnocení kvality spánku probíhalo pomocí speciálního spánkového dotazníku JSEQ (Jenkins Sleep Evaluation Questionnaire).
Hlavními čtyřmi kritérii byla informace, kolikrát pacient za poslední měsíc:
- měl problém usnout,
- se probouzel během noci,
- se probouzel příliš brzy ráno,
- se cítil ráno po probuzení unavený.
Nová léčba je velmi nadějná
Zlepšení spánku pozorovali pacienti léčení golimumabem již po 14týdenní léčebné kúře a tento příjemný fakt přetrvával i po 24 týdnech od začátku výzkumu, tedy po celou dobu sledování. I když výzkum hodnotil zlepšení všech příznaků nemoci, u hodnocení spánku byl příznivý výsledek překvapivý a nejvýraznější:
- zlepšení spánku uváděli 3 z 5 pacientů ze skupiny s golimumabem oproti pouhému 1 z 5 pacientů ze skupiny s placebem,
- zlepšení spánku uváděli pacienti ve všech 4 hlavních kritériích,
- zlepšení spánku se výrazně projevilo až po 14 týdnech léčby.
Součástí dalších dotazníků bylo i hodnocení nočních bolestí zad, celkových bolestí zad, vitality, únavy, zánětu, fyzické nebo psychické pohody. V těchto ukazatelích uváděla lepší hodnocení rovněž skupina léčená golimumabem, což se projevilo i ve zlepšení spánku a naopak. Zejména noční bolesti v zádech a nekvalitní spánek spolu v průzkumu logicky souvisely. Proto pacienti s aktivní AS, kteří zažívají výrazné potíže se spánkem, budou z léčby pomocí TNF inhibitoru golimumabu nadšení nejvíce.
(ercp)
Zdroj:
Arthritis Care Res. 2010 Sep; 62 (9): 1266–71.