Novinky
Život s revmatickým onemocněním: Optimismus umí divy!
Revma, řídnutí kostí nebo dna jsou obtěžující choroby. Bolesti jsou často veliké a těžko zvladatelné. Přesto se tito pacienti snaží o plnohodnotný život. Nabízíme pár tipů pro usnadnění nelehkého údělu.
Revmatická onemocnění jsou skupinou poměrně častých chronických chorob, které postihují pohybový aparát, zejména klouby a jejich okolní struktury – svaly, šlachy a kosti. Pokud vám byla některá z těchto nemocí diagnostikována, nepropadejte beznaději a naučte se s ní žít.
1. Zajistěte si dostatek informací
Jestliže vám lékař oznámil, že trpíte revmatickým onemocněním, může vás to poněkud vyděsit. Je to naprosto normální reakce na nečekaný životní zvrat. Abyste se s diagnózou lépe vyrovnali, zjistěte si o své chorobě co nejvíce informací. Sepište si v bodech otázky a domluvte si schůzku s odborníkem. Nebojte se promluvit si s ním o svých obavách a emocích. Společně naplánujte nejvhodnější léčbu a rehabilitaci. Informace můžete rovněž čerpat z odborné literatury nebo důvěryhodných internetových stránek.
2. Mějte nemoc pod kontrolu
Nenechte chorobu, aby určovala tempo vašeho života. Ukažte, kdo je pánem situace. Zaujměte aktivní postoj při plánování léčby. Dbejte na dodržování správné životosprávy, neboť nadměrná váha zbytečně zatěžuje klouby. Nestresujte se, navštěvujte třeba kurz jógy a naučte se pravidelně relaxovat. Nalezněte vhodného fyzioterapeuta a naplánujte si pravidelnou rehabilitaci.
3. Vyzkoušejte pozitivní přístup
Podlehnout skepsi je bohužel velmi snadné. Stejně jako s jinými nemocemi i s revmatickými chorobami se nejlépe bojuje s hlavou vztyčenou. Zachovejte si proto optimistický pohled na věc. Ačkoliv vás tyto potíže mohou omezit v oblíbených aktivitách, zkuste najít způsob, jak se jim i nadále věnovat. Místo běhání či tenisu si dopřejte procházku nebo jeďte s přáteli na výlet.
4. Zůstaňte aktivní
Že nejste žádný sportovní nadšenec? Pak si uvědomte nesporné výhody pohybových aktivit. Pravidelná rehabilitace pomáhá snížit bolest kloubů, udržovat jejich správnou pohyblivost a zlepšuje celkovou kondici. Navíc se po cvičení vždy budete cítit fantasticky díky hormonu štěstí endorfinu, který se při něm vyplavuje. Vyberte si typ pohybu, který vám přesně sedne. Velmi vhodná je chůze, plavání, vodní aerobik, cyklistika nebo tanec. Zlákejte rodinu či přátele, aby se k vám přidali. Nezapomeňte však, že pro zajištění co nejlepšího efektu je důležité cvičit pravidelně.
(brbr)
Zdroj:
www.rheumatology.org