Novinky
Boj s psoriatickou artritidou nekončí u kortikoidů
Lupénkou neboli psoriázou je postiženo 1–3 % populace. Až 40 % z těchto lidí trpí zároveň i psoriatickou artritidou, což je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, pro které je přítomnost artritidy a psoriázy typická.
Lupénkou neboli psoriázou je postiženo 1–3 % populace. Až 40 % z těchto lidí trpí zároveň i psoriatickou artritidou, což je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, pro které je přítomnost artritidy a psoriázy typická. Cílem léčby této nemoci je zastavit zánět, zabránit destrukci kloubu a zachovat co možná nejvíce jeho pohyblivost.
Začít tím nejjednodušším
Počáteční léčba psoriatické artritidy většinou zahrnuje podávání nesteroidních antirevmatik, což je skupina léků, které tlumí bolest a působí protizánětlivě. Kromě dobrých vlastností mají tyto léky bohužel i ty špatné. Například jejich dlouhodobé užívání snižuje produkci ochranných faktorů žaludeční sliznice a zvyšuje tak riziko vzniku žaludečního vředu se všemi jeho možnými komplikacemi. Proto se doporučuje spolu s těmito léky užívat i léky tlumící sekreci žaludeční kyseliny.
Přejít na složitější
Nesteroidními antirevmatiky možnosti léčby rozhodně nekončí. Další velmi často užívanou skupinou léků jsou pro svůj mohutný protizánětlivý účinek kortikoidy. Mohou se užívat ve formě tablet nebo je lze aplikovat přímo do kloubní štěrbiny. Užívání kortikoidů však doprovází celý seznam nežádoucích účinků, a jsou navíc pouze na lékařský předpis.
A zlatý hřeb na závěr
Tím je další skupina léků na předpis, tzv. chorobu modifikující antirevmatické léky (DMARDs). I tyto zpomalují rozvoj psoriatické artritidy, a ačkoli je jejich účinek pomalejší než u nesteroidních antirevmatik, jsou mnohem účinnější. Jsou však třeba pravidelné zdravotní kontroly, protože mají také spoustu nežádoucích účinků. Nejznámějšími zástupci skupiny DMARDs jsou metotrexát, sulfasalazin, antimalarika, azatioprin aj. a také zástupci tzv. biologické, nebo lépe řečeno cílené léčby. Mechanismus účinku těchto léků se liší lék od léku a u některých dosud ani není znám. Důležité ale je, že velmi často zpomalí, nebo dokonce zastaví zhoršení a zabrání tak deformaci a zničení kloubu. Všechny výše uvedené skupiny léků je možno ke zvýšení léčebného efektu vzájemně kombinovat.
Když konzervativní terapii dojde řeč
Pokud jsou všechny možnosti farmakologické terapie vyčerpány, přichází ke slovu chirurgická léčba. Odstraněním kloubní výstelky, kloubní plastikou nebo spojením kloubu lze artritidou zničenému kloubu funkci alespoň částečně navrátit. Léčbu psoriatické artritidy by měla vždy doplňovat rehabilitace. Pravidelné cvičení pomáhá uvolnit kloubní ztuhlost a bolest, zachovat pohyblivost v kloubu, posílit okolní svalstvo, které pak lépe stabilizuje kloub a v neposlední řadě lze cvičením i snížit hmotnost a tím je kloub také méně zatěžován. Aby cvičení více pomohlo než uškodilo, je vždy třeba se poradit s lékařem či fyzioterapeutem o vhodném způsobu cvičení. Obzvláště pokud při cvičení zaznamenáte něco neobvyklého, např. pocity na omdlení, zvýšenou slabost, snížený rozsah pohybu, bolest kloubu trvající déle než hodinu po cvičení nebo zvětšení otoku kloubu, musí o tom váš lékař vědět.
(jas)
Zdroj:
arthritis.webmd.com