Novinky
Bojíte se rakoviny? Dodržujte „sedmičku“ pro zdravější život
Ve zdravém těle zdravý duch, ale také žádná rakovina. Většina případů nádorového bujení vzniká působením několika faktorů životního prostředí. Každý z nás tak má šanci ovlivnit své vyhlídky na budoucí život. Čím šetrnější budete ke svému tělu, tím menší bude riziko vzniku obávané rakoviny. Přinášíme vám „sedmičku“ tipů pro zdravější život, které jednoznačně snižují výskyt nádorového bujení.
1. Život bez tabáku
Kouření cigaret, doutníků, klasických či vodních dýmek enormně zvyšuje riziko vzniku nádorového bujení. Kouření je silně spjato s nádory plic, močového měchýře, děložního čípku, ledviny, slinivky břišní či hrtanu a dutiny ústní. Odvykání kouření by tak mělo být prvním krůčkem na cestě ke zdravějšímu životu. Pokud se svého zlozvyku nedokážete zbavit na vlastní pěst, nebojte se svěřit do rukou odborníka.
2. Zdravý jídelníček
Nádory zažívacího ústrojí a prsu úzce souvisí s nezdravým jídelníčkem. Nadměrný příjem tuků, bílkovin a konzumace smažených jídel škodí našemu zdraví. Prospějte svému tělu a zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, omezte příjem tuků a alkoholu holdujte pouze příležitostně. Nejste si jistí tím, jak by váš jídelníček měl vypadat? Pak neváhejte a navštivte svého lékaře nebo výživového poradce.
3. Pravidelný pohyb
Udržování zdravé hmotnosti snižuje riziko nádorového bujení v oblasti prsu, prostaty, plic, tlustého střeva nebo ledviny. Pravidelná fyzická aktivita navíc posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Nemusí se z vás nutně stát profesionální sportovec, svému tělu výrazně prospějete mírnou až střední fyzickou aktivitou 3–5× týdně po dobu minimálně 20 minut. Ideální aktivitou je jízda na kole, plavání, běh nebo svižná chůze.
4. Ochrana před sluncem
Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán. Své o tom ví i slavný herec Hugh Jackman, který nedbal varování lékařů a nechránil svou kůži proti účinkům slunečního záření. Hrdina akčních filmů tak v současnosti podstoupil již třetí operaci zhoubného nádoru kůže, takzvaného bazaliomu. Pokud nechcete následovat příklad slavného herce, používejte opalovací krémy, vyhýbejte se intenzivnímu polednímu slunění a v případě dlouhodobého pobytu na slunci nezapomeňte na pokrývku hlavy a oblečení, které schová kůži před působením slunečního záření.
5. Důležitá očkování
Očkování jako ochrana před vznikem rakoviny? Ač se to může zdát jako nesmysl, opak je pravdou. Očkování proti lidskému papillomaviru ochraňuje ženy před rozvojem rakoviny děložního čípku, obě pohlaví pak před zhoubnými nádory hlavy a krku. Vakcinace proti viru hepatitidy B zase chrání proti obávanému zhoubnému nádoru jater.
6. Chráněný pohlavní styk
Nechráněným pohlavním stykem se přenáší široké spektrum infekčních chorob. Z hlediska rozvoje rakoviny jsou důležité zejména lidské papillomaviry a viry hepatitidy B a C. Lidské papillomaviry způsobují rakovinu děložního čípku, hlavy a krku. Viry hepatitidy B a C jsou zodpovědné za rozvoj zhoubných nádorů jater. Při nechráněném pohlavním styku však může dojít i k přenosu viru HIV. Ten po několika letech nenávratně poškodí imunitní systém, čímž zvýší riziko vzniku mnoha zhoubných nádorů. Je zapotřebí zmínit, že hormonální antikoncepce sice chrání před početím, ne však před přenosem pohlavních chorob. Jedinou účinnou prevencí je tak používání kondomů.
7. Preventivní prohlídky
Čeští pacienti jsou z hlediska prevence skuteční lajdáci. Velká část obyvatel totiž nedochází ke svým praktickým lékařům na pravidelné preventivní prohlídky. Včasný záchyt rakoviny však mnohdy znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Udělejte svému zdraví obrovskou službu a nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky.
(holi)
Zdroj: www.mayoclinic.org