Novinky
Cílená léčba může pomoci prodloužit život žen s rakovinou vaječníků
Rakovinou vaječníků onemocní v České republice ročně přes tisíc žen. Více než 650 jí nakonec podlehne. Novou naději v léčbě tohoto tichého nepřítele přináší nová biologická léčba.
Když se nádor vrací zpět
Ženy, u kterých došlo k rozpoznání nádoru vaječníků včas, jsou často úspěšně léčeny pomocí chemoterapie spojené s chirurgickým zákrokem. Avšak ženy s návratem onemocnění jsou pro lékaře oříškem. A právě relaps neboli návrat onemocnění je problémem karcinomu ovarií – dojde k němu až u 80 % nemocných. Nové léky z řad biologické léčby jsou novou nadějí a díky nim se může život žen s rakovinou vaječníků prodloužit.
Nová naděje – pazopanib
Bevacizumab je zatím nejvíce prostudovaným biologickým léčivem, jež se zdá být slibnou možností pro nemocné.
Podobná látka – pazopanib – byla zkoumána a ukázala klinicky významné zlepšení v přežívání pacientek s karcinomem ovarií. Tento lék z řad cílené léčby je molekula, která blokuje růstový faktor zodpovědný za novotvorbu cév. To v překladu znamená, že brání nádoru vytvářet si vlastní nové cévy, díky kterým je živen.
Prodloužení fáze bez onemocnění
Lékaři z gynekologicko-onkologického centra v New Yorku studovali právě použití pazopanibu po počáteční chemoterapii a chirurgickém zákroku. Do studie se zapojilo 940 pacientek, které byly během dvou let léčeny buď pazopanibem, nebo placebem. Tato následná léčba biologikem měla za cíl prodloužit období tzv. remise (období bez známek onemocnění). Účinnost pazopanibu byla následně porovnávána s placebem.
Z výsledků studie vyplynulo, že průměrná doba bez onemocnění u žen s biologickou léčbou byla 17,9 měsíce, zatímco ve skupině s placebem bylo toto období dlouhé pouze 12,3 měsíce. Období bez nádoru tak bylo prodlouženo v průměru o 5,6 měsíce ve prospěch pazopanibu.
V USA je tento lék zatím schválen pouze pro léčbu nádorového onemocnění ledvin a měkkých tkání. Je tedy nejspíš jen otázkou času a dalších studií, zdali bude lék možné předepisovat i pacientkám s karcinomem vaječníků.
Nic není ideální
Problémem tohoto léku zatím zůstávají nežádoucí účinky. Nejčastějšími z nich byly:
- zvýšený krevní tlak,
- průjem, nevolnost,
- bolesti hlavy,
- snížený počet bílých krvinek.
Závažné nežádoucí účinky byly navíc v porovnání s placebem dvakrát častější.
Je tedy zatím otázkou, u kterých pacientek by tato biologická léčba mohla být používána. Přestože studie vypadají dobře, je stále mnoho „neznámých“. Ideální by byla léčba individualizovaná, ušitá na míru každé pacientce. To by znamenalo například kombinaci různých cílených léčiv dle profilu pacientky a typu nádoru.
(boba)
Zdroj: www.cancertherapyadvisor.com