Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Šest chyb, kterých se vyvarovat, když máte Crohnovu nemoc

Novinky

Šest chyb, kterých se vyvarovat, když máte Crohnovu nemoc

Crohnova nemoc je chronické onemocnění, kde se střídají období, kdy jsou pacienti relativně bez obtíží nebo jen s mírnějšími obtížemi, s časem, kdy se problémy prudce zhorší.

Šest chyb, kterých se vyvarovat, když máte Crohnovu nemoc
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Crohnova nemoc je chronické onemocnění, kde se střídají období, kdy jsou pacienti relativně bez obtíží nebo jen s mírnějšími obtížemi, s časem, kdy se problémy prudce zhorší (vzplanutí – relaps). Řada lidí může být v období remise v pokušení léčbu zcela vysadit, zapomenout na nepříjemnou nemoc, která je provází celým životem, a žít zase jednou „normálně“. Ignorovat Crohnovu nemoc se ale nevyplácí – i v období, kdy je vám dobře, je potřeba vyvarovat se některých chyb.

Nebojte se doktorů

Crohnova nemoc je komplikované onemocnění, které vyžaduje léčbu pod vedením zkušeného specialisty – gastroenterologa. Na léčbě spolupracuje ale i tým dalších specialistů, včetně radiologa, výživového poradce, patologa a také vašeho praktického lékaře.

Držte se léčebného plánu

Jak určitě sami víte, léčba Crohnovy nemoci není záležitostí několika dní. Léčebný plán musí být dlouhodobý, léky byste bez domluvy s lékařem neměli vysadit ani tehdy, pokud se cítíte dobře a jste zcela bez obtíží. Vysazení léčby může vést ke znovuvzplanutí a k rozvoji zbytečných komplikací. Střeva se mohou zúžit (striktury) nebo se mohou vytvořit nové píštěle (fistuly) – propojení mezi různými částmi střeva nebo mezi střevem a jinými orgány.

Jezte zdravě

Výběr potravin má velký vliv na to, jak se cítíte. Pro pacienty s Crohnovou nemocí neexistuje jednotný dietní plán, výběr pokrmů se řídí spíše tím, co sami dobře snášíte a v jaké fázi onemocnění se zrovna nacházíte. Jídla, po kterých se obtíže zhoršují, byste ze svého jídelníčku měli zcela vypustit.

Můžete si vést i jídelní deník a sem si zapisovat, co jste kdy jedli a jaký to mělo vliv na váš zdravotní stav.

Dalším důvodem proč dbát na skladbu svého jídelníčku je i skutečnost, že je pro tělo obtížnější vstřebat všechny potřebné živiny.

Buďte v kontaktu se svým lékařem

V žádném případě byste neměli vynechávat pravidelné kontroly u svého gastroenterologa. Ten pak může upravit vaše léky podle potřeby a podle vašeho aktuálního zdravotního stavu. Četnost vyšetření se řídí aktivitou vašeho onemocnění – pokud se cítíte dobře, může si vás lékař pozvat třeba jen jednou za rok, během vzplanutí nejsou výjimkou ani každotýdenní návštěvy.

Některé léky, například imunosupresiva a biologická léčba, vyžadují časté sledování. Pokud nepřijdete na domluvenou prohlídku k lékaři, může se stát, že se u vás objeví zbytečně nepozorované nežádoucí účinky těchto léků.

Zapomeňte na kouření

Pokud kouříte, je přestat s cigaretami jedním z nejlepších rozhodnutí, které pro sebe i pro svou nemoc můžete udělat. Kouření zvyšuje nejen riziko rozvoje Crohnovy nemoci, ale pokud už ji máte, zvyšuje i četnost vzplanutí nemoci.

Kromě toho tím, že přestanete kouřit, snížíte riziko, že se u vás objeví rakovina, nemoci srdce a cév a řada dalších onemocnění, které jsou s kouřením spojeny.

Vyhledejte podporu ostatních

Lidé s Crohnem se mohou cítit často izolováni. V těžkém každodenním boji s nemocí není nijak těžké propadnout pocitu osamocení. Velmi důležité je vědomí, že v tom nejste sami, že stejné problémy jako vás trápí tisíce dalších lidí po celém světě.

Jedním z nejlepších způsobů jak pocitům osamocení ulevit, je kontaktovat pacientskou organizaci, setkat se s dalšími lidmi, kteří s Crohnovou nemocí bojují a sdílet s nimi své zkušenosti, starosti i úspěchy v boji s onemocněním.

(hak)

Zdroj: www.webmd.com



Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Způsobů léčby lupénky je celá řada, jejich použití se ale liší

Způsobů léčby lupénky je celá řada, jejich použití se ale liší

Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat

Rakovina vaječníků se dokáže v těle dlouho skrývat

Cílené léčbě kila navíc nevadí

Cílené léčbě kila navíc nevadí

Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře

Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře

Kouření a rakovina: v ohrožení nejsou jenom plíce

Kouření a rakovina: v ohrožení nejsou jenom plíce

Crohnova choroba: nejčastěji užívaná biologika

Crohnova choroba: nejčastěji užívaná biologika
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci