Novinky
Mám rakovinu. Pomůže mi cílená léčba?
Vývoj biologických preparátů není jednoduchý. Vědci se snaží nalézt vhodný cíl, proti kterému by se léčba mohla zaměřit, a vytvořit lék, který by byl schopen se na toto místo navázat. A právě přítomnost cílové molekuly v nádoru nemocného určuje, zda je konkrétně pro něho tato moderní léčba vhodná.
Zatímco u některých typů rakoviny (například chronické myeloidní leukémie) je téměř jisté, že nádorová tkáň cílové místo pro působení biologického léku obsahuje, u jiných typů tomu tak být nemusí. V takových případech je třeba nádor předem otestovat. Zjišťuje se například přítomnost mutovaného genu, díky němuž cílové místo vzniká. Pokud se daná mutace u nemocného jedince neobjeví, znamená to, že nejde o vhodného kandidáta na danou cílenou léčbu, protože ta by neměla proti jakému cíli bojovat.
Není pro každého
Přítomnost „cíle“ pro biologický lék však není jediným kritériem, které vhodnost této léčby určuje. U některých druhů rakoviny se cílená léčba využívá až v případě, že nádor neodpovídá na terapii klasickou nebo ho není možné vyoperovat. Skutečnost, že pro dané onemocnění existuje cílená léčba, proto ještě neznamená, že je tato možnost vhodná pro všechny nemocné.
Obávaná rezistence
I po splnění všech kritérií pro zavedení cílené léčby ještě nemusí být vyhráno. Úspěšnost terapie totiž může ohrozit vznik takzvané rezistence. Pokud se rezistence rozvine, znamená to, že nádor přestává odpovídat na zavedenou terapii. Příčinou mohou být dvě skutečnosti:
- buď došlo ke změně cílového místa a lék se na ně již nemůže navázat,
- nebo si nádor našel jinou, na původním cíli nezávislou cestu, díky které může růst.
Z tohoto důvodu se někdy využívá kombinované terapie, při které je nemocnému podáváno víc biologických preparátů najednou nebo je cílená léčba kombinována s klasickou chemoterapií.
Pokud trpíte rakovinou a zajímají vás možnosti cílené léčby, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Ten vás informuje o tom, zda je biologickou léčbu ve vašem případě možné zvažovat.
(veri)
Zdroj:
www.cancer.gov