Novinky
Dětské střevní záněty – i tady dokáže pomoci cílená léčba
Mezi tzv. idiopatické střevní záněty řadíme ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu. Přestože se jedná o nemoci dospělého věku, bohužel se nevyhýbají ani dětem.
Mezi tzv. idiopatické střevní záněty řadíme ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu. Přestože se jedná o nemoci dospělého věku, bohužel se nevyhýbají ani dětem. Především v období puberty pak dochází k nárůstu nemocných s těmito problémy. Šance na kvalitní život jsou ale vysoké.
Správná diagnóza je základ
Idiopatické střevní záněty dětí se mohou projevovat různě. K možným příznakům, na jejichž základě jsou posléze provedena kontrolní vyšetření, mimo jiné patří:
- váhový úbytek,
- poruchy růstu,
- bolesti břicha,
- průjem a krev ve stolici,
- zvýšené teploty,
- celková únava.
K metodám, kterými lze stanovit přesnou diagnózu, náleží odběr krve, moči a stolice, dále ultrazvuk břicha a celková prohlídka. Ovšem tím hlavním je endoskopické vyšetření s odběrem vzorku sliznice na histologický rozbor. Teprve na základě histologie je nemoc potvrzena a je možno začít pacienta léčit.
Boj na více frontách
Léčba tohoto typu nemoci musí být vždy komplexní, aby došlo k potlačení příznaků a děti mohly nadále růst, vyvíjet se a nebyly v běžném životě nijak omezovány.
- Mezi základní léky patří kortikoidy a imunosupresiva (těmi se v době akutní nemoci potlačí příznaky).
- Je třeba řešit i výživu – děti musí dodržovat tzv. bezezbytkovou dietu, doplňují se probiotika, vitamíny, minerály a další potřebné látky.
- Odborníci hlídají též psychiku malých pacientů.
Terapie v novém
Až v posledních letech se podařilo za pomoci biologické neboli cílené léčby dosáhnout velkého pokroku při řešení těžkých, léčebně nesnadno ovlivnitelných zánětů střeva. V klinické praxi se uplatnily 2 léky této kategorie, a to infliximab a adalimumab. Jejich působení je zásadní u pacientů nereagujících na běžnou léčbu. Infliximab je již v ČR hrazený z veřejného pojištění, adalimumab je podáván zatím pouze v rámci výzkumu. Oba léky prokázaly velmi dobrou účinnost a nežádoucí účinky jsou malé. Jelikož se však jedná o drahou léčbu, je používána jen ve specializovaných, k tomu určených centrech.
Léčba dětských střevních zánětů prošla za posledních 20 let velkým pokrokem. Důkazem toho je i skutečnost, že někteří "malí pacienti" mezitím dospěli, založili rodiny a mohou bez výraznějších obtíží pracovat a žít aktivní život.
(jakr)
Zdroj: J. Bronský: Aktuální trendy u IBD v dětském věku, Medical Tribune 12/2009