Novinky
Ulcerózní kolitida: těžké případy mají naději
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou je tato zpráva rozhodně dobrá. Staronový lék golimumab přichází pomoci těm jedincům, u nichž selhala klasická léčba. Cílené léčivo nabízí dlouhodobé potlačení nemoci bez vzniku výraznějších nežádoucích účinků.
Lék golimumab se již nějakou dobu úspěšně využívá v léčbě revmatoidní artritidy, psoriatické artritidy či ankylozující spondylitidy. Díky kvalitním výsledkům léčby se ho nyní dočkali i pacienti trpící ulcerózní kolitidou. Ta spolu s Crohnovou chorobou patří k tzv. nespecifickým střevním zánětům, jejichž výskyt je v České republice asi 2–4× vyšší oproti zbytku Evropy. Příčina vyvolávající střevní záněty bohužel zatím není známa, a tak se lékaři musí zaměřit na potlačení příznaků onemocnění. Vcelku dobré výsledky přinášejí léky potlačující imunitu – imunosupresiva. Někteří pacienti však na léčbu nereagují nebo ji u nich nelze ze zdravotních důvodů nasadit. Z těchto důvodů přichází na pomoc golimumab, který při injekčním podání do podkoží vydrží působit celé 4 týdny.
První zkušenosti
Před nasazením léku pro boj s ulcerózní kolitidou proběhl výzkum, který měl za úkol potvrdit jeho příznivé účinky. Výsledky opravdu nezklamaly, golimumab drtivé většině pacientů výrazně ulevil, přičemž nežádoucí účinky léčby nebyly nijak výrazné. Obdobný test, avšak v mnohem menším rozsahu, provedli i lékaři v České republice.
- V 10. týdnu léčby dosáhlo bezpříznakové fáze onemocnění 31 % pacientů.
- Většina sledovaných měla slizniční změny na střevě ve formě mírného zánětu.
- Současné podávání imunosupresiv výrazně ovlivnilo odpověď na golimumab a zdá se být výhodou.
- Přípravek je dostupný ve formě předplněné injekční stříkačky nebo injekčního pera. Nemocný si tak léčivo může aplikovat zcela sám.
Ulcerózní kolitida je nepříjemné, vleklé onemocnění, jež si často vyžádá nutnost chirurgického vynětí části střev. Nemocní jsou také v nebezpečí vzniku kolorektálního karcinomu. Lékaři a vědci se proto ze všech sil snaží nalézt lék, který účinně potlačí průběh onemocnění a zároveň bude dobře snášen. Zdá se, že jedním z takových bude i golimumab.
(holi)
Zdroj: www.tribune.cz