Novinky
Léčba, která funguje jako přesně zacílená střela
Na jedné straně je v naší populaci stále vyšší výskyt nádorových onemocnění, na té druhé se zlepšuje úspěšnost onkologické terapie.
Na jedné straně je v naší populaci stále vyšší výskyt nádorových onemocnění, na té druhé se zlepšuje úspěšnost onkologické terapie. Zatímco v minulosti měli nemocní možnost podstoupit operaci, záření či chemoterapii, dnes je léčebné spektrum mnohem větší. Jednou z mnoha "nových metod" je tzv. cílená léčba.
Mnoho hledisek
Tento název získala moderní terapie díky svému mechanismu účinku. Zatímco chemoterapie ničí vše "rychle se množící", cílená léčba je více specifikována a využívá receptorových schopností, tedy cíleně se v těle zaměřuje na nádor. Bohužel ne všechny tumory lze léčit touto metodou. Záleží mimo jiné na:
- histologii nádoru,
- jeho genetickém vybavení,
- celkovém stavu nemocného,
- předešlé onkologické léčbě atd.
Časté využití
Obecně je možno podat cílenou léčbu v těchto případech:
- u karcinomu prsu (např. transtuzumab, bevacizumab, lapatinib),
- při rakovině střev neboli u kolorektálního karcinomu (bevacizumab, cetuximab, panitumumab),
- u tzv. nemalobuněčných nádorů plic (erlotinib, gefitinib, bevacizumab),
- v léčbě tumoru ledviny má využití sutinib,
- léčit lze i karcinom prostaty,
- nově je zavedena úhrada zdravotní pojišťovnou pro terapii vemurafenibem u diagnózy maligního melanomu (zde je možné podat i ipilimumab).
Jelikož jde o speciální a nákladnou léčbu, mohou ji nemocným podávat jen tzv. komplexní onkologická centra. Tam odborník vždy uváží, zda je pro nemocného tato terapie vhodná, a pokud ano, odešle ho na dané pracoviště.
Nežádoucí účinky snesitelné
Každý lék má vedlejší dopady a to platí i v případě cílené léčby. Pokud ale srovnáme výskyt a závažnost jejích vedlejších účinků s chemoterapií, vidíme, že jsou mnohem menší. Nejčastěji se vyskytují kožní projevy (vyrážky, suchost kůže) a průjem. Na druhé straně hematologické nežádoucí jevy, které bývají při chemoterapii typické (např. chudokrevnost, nedostatek krevních destiček či bílých krvinek) jsou zde vzácné.
Ohlédneme-li se deset let zpátky, došlo v léčbě nádorových onemocnění k obrovskému pokroku. Přesto vědci stále bádají a testují nové léky. I nadále tak mají nemocní a jejich blízcí naději, že další úspěchy v léčbě nádorového onemocnění přijdou brzy.
(jakr)
Zdroj: příloha Zdravotnických novin 10/2012, Kongresový list 2, str. 25–27 (prezentována na PragueONCO 2012)