Novinky
Nenechte bakterie proniknout přes oslabenou kůži hluboko do těla
Při onemocnění lupénkou je kůže velmi zranitelná. Hůře odolává nepříznivým vlivům a také bakteriím. Jak se účinně bránit?
Smrtící zánět kůže
Obtíže nastávají, když bakterie (nejčastěji streptokoky nebo stafylokoky) proniknou kůží do jejích hlubších vrstev. Nejčastěji k tomu dojde při škrábání svědivých míst, protože tak vznikají drobné prasklinky ve struktuře pokožky. Tudy se bakterie snáze dostanou do podkoží. Navíc pacienti, kteří z léčebných důvodů užívají léky na potlačení obranné funkce imunitního systému (imunosupresiva), jsou vůči infekcím vnímavější než ostatní.
Vznikající zánět se odborně nazývá celulitida. S pomerančovou kůží však nemá nic společného. Kožní celulitida se projevuje zarudnutím a hnisáním kůže, postiženy jsou i mízní uzliny. K nápravě je často nutný chirurgický zásah, který spočívá v odstranění zasažené tkáně nebo vypuštění hnisu. Komplikace mohou být i závažné – zejména v případě, že se hnis dostane do krve. Krví se nákaza šíří dál do organismu a může zasáhnout srdce, klouby nebo ledviny.
Bakteriím vstup zakázán
Pokud máte sklony k infekcím nebo se jejich vzniku obáváte, pomohou vám následující tipy:
- Používejte antibakteriální mýdlo.
- Není-li mýdlo s antibakteriální složkou účinné, zkuste kosmetiku s obsahem benzoylperoxidu. Tato látka slouží i k léčbě akné a je dostupná ve formě gelů, krémů nebo pleťových vod.
- K usmrcení bakterií se někdy používá i chlornan sodný. Tato látka mj. našla uplatnění při úpravě/dezinfekci vody v bazénech a vodárnách.
- Nezapomeňte, že všechny výše uvedené přípravky kůži vysušují. Natírejte ji proto zvlhčujícím krémem.
- Bakterie si libují v teple a vlhku. Proto často měňte ložní prádlo, ručníky i oblečení.
- Jakmile zpozorujete příznaky kožního zánětu (zarudnutí kůže, hnisání, otok, horečka), bez otálení se vydejte k lékaři.
Nejběžnějším prostředkem k potlačení kožní celulitidy jsou antibiotika. Nejdůležitější je však prevence – tedy nenechat si bakterie obrazně řečeno přerůst přes hlavu.
(brbr)
Zdroj:
www.everydayhealth.com