Novinky
Řešení rakoviny žaludku: testuje se nadějná novinka
Pembrolizumab je cílené léčivo, jež prokázalo svou efektivitu při terapii pokročilého melanomu. Dnes se úspěšně používá při experimentální léčbě rakoviny plic a močového měchýře. Nové výzkumy naznačují, že lék zřejmě zabírá i proti rakovině žaludku.
Výskyt zhoubných nádorů žaludku ve vyspělých zemích v poslední době klesá. Situace je poněkud odlišná v rozvojových státech, kde jde stále o obrovskou hrozbu. V České republice ročně registrujeme asi 7 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Smutným faktem je, že velká část nemocných svůj boj s chorobou prohraje. Mezi nejvýznamnější rizikový faktor patří infekce bakterií Helicobacter pylori. Ta nejčastěji způsobuje vznik žaludečních vředů, ale může stát i za vznikem rakoviny žaludku či zhoubného bujení bílých krvinek – takzvaného lymfomu. Tvorbu nádoru umocňuje taktéž kouření a nezdravé stravování, zejména příjem potravin s vysokým obsahem nitrosaminů. Tyto nebezpečné dusíkaté sloučeniny nalézáme především v uzených nebo smažených pokrmech.
Stop zrádnému bujení
Pembrolizumab se zdá být nadějným lékem se širokým polem působnosti. Jde o protilátku, která se navazuje na určitou strukturu, jež je přítomna na povrchu nádorových buněk. Takzvaný receptor PD-L1, proti němuž je zamířeno působení cíleného léčiva, nalezneme na povrchu zhoubných buněk až u 40 % případů tumoru žaludku. Jedinci zařazení do výzkumu užívali pembrolizumab po dobu dvou let, vždy v dvoutýdenních intervalech.
Podpora života
Po ukončení studie došlo ke zhodnocení výsledků, které byly více než uspokojivé.
- Pembrolizumab byl užit v léčbě pokročilých případů nemoci, tedy u rakoviny žaludku s metastatickým postižením organismu.
- Na léčbu pozitivně odpovídala celá třetina nemocných. U některých dokonce došlo k částečnému ústupu choroby nebo ke stabilizaci zdravotního stavu.
- U více než poloviny pacientů se zmenšila nádorová masa. Pokročilé zhoubné bujení navíc po dobu až 6 měsíců nevykazovalo žádný postup v růstu.
- Celkové přežití se tak díky léčbě vyšplhalo na neuvěřitelných 69 % – tedy navzdory metastázám překonaly celé dvě třetiny jedinců období dvouletého výzkumu.
Nadějný lék je nyní ve fázi experimentální léčby. Pokud vše dobře dopadne, v blízké budoucnosti se může stát významným pomocníkem v terapii pokročilých případů rakoviny žaludku. Nádorové onemocnění sice zcela nepotlačuje, avšak významně prodlužuje délku života a umožňuje prožití kvalitnějších a spokojenějších zítřků.
(holi)
Zdroj: www.onclive.com