Novinky
Kouření škodí víc, než si myslíte. Co všechno je v sázce?
Pokud milujete a s chutí konzumujete tabák, ničíte si poměrně zásadně tělo. Trpí nejen tolik zmiňované plíce, ale i další orgány, bez kterých se většinou nedá žít. Nehazardujte se svým zdravím a raději to navždy „típněte“.
Miniaturní zabiják
Těžko pochopit, že se do tak vcelku malé věci, jako je cigareta, vejde 600 ingrediencí. Ještě neuvěřitelnější je, že při spalování dochází k uvolňování více než 7000 látek, z nichž 69 prokazatelně může vyvolat rakovinu. Z válečku ve vašich prstech se rázem stává zabiják. Že zrovna vás rakovina nemůže potkat? Možná ne, cigaretový kouř však umí vyvolat i další velmi nepříjemná onemocnění.
Plíce, mozek a srdce v ohrožení
V okamžiku, kdy inhalujete kouř, poškozujete své plíce. Ty časem ztrácejí funkci filtrovat škodlivé chemikálie. Kašel, který trápí řadu těžkých kuřáků, nedokáže účinně odstranit toxiny, takže nebezpečné chemikálie zůstávají uvězněny v plících. Není žádným tajemstvím, že kuřáci častěji trpí infekčními onemocněními plic, jako je chřipka, rýma nebo zápal plic. Děti kuřáků mají častěji astma. Proč vám cigareta chybí, když si ji nedáte? Je to kvůli tomu, že obsahuje nikotin – látku, která se naváže na receptory v mozku a nabudí vás. Chvíli po cigaretě se cítíte být nabití energií. Na nikotinu ale vzniká závislost. Za chvíli si uvědomíte, že bez cigarety jste nevrlí, podráždění a nervózní. Navíc můžete trpět poruchami spánku. Kuřáctví neprospívá ani vašemu srdci a krevnímu oběhu – hrozí riziko infarktu i mozkové mrtvice.
A co autoimunitní choroby?
Trpíte lupénkou, revmatoidní artritidou nebo Crohnovou chorobou? Trápí vás ulcerózní kolitida? Tato onemocnění patří mezi tzv. autoimunitní choroby, kdy obranný systém napadá struktury vlastního těla. Ačkoliv vědci stále nedokážou určit příčiny těchto nemocí, zdá se, že objevili velký dílek do skládačky. Studie prokázaly, že kouření nejen zhoršuje uvedené choroby, ale také zřejmě hraje roli při jejich vzniku. To už je snad pádný důvod, proč odložit cigaretu.
(brbr)
Zdroje:
www.healthline.com
www.everydayhealth.com