Novinky
Mužům s ulcerózní kolitidou hrozí rakovina slinivky
Riziko vzniku tohoto nádoru, považovaného za jeden z nejzhoubnějších vůbec, je u mužů trpících ulcerózní kolitidou více než šestkrát vyšší. Přečtěte si o možnostech prevence a léčby.
Ulcerózní kolitida, nemoc charakterizovaná nespecifickým střevním zánětem, přináší svým nositelům celou řadu potíží. Bohužel to vypadá, že rakovina slinivky břišní neboli karcinom pankreatu může být další z nich.
Nečekaně silná souvislost
Lékaři z Univerzity v Utahu si už před časem všimli, že rakovina slinivky se u pacientů s nespecifickými střevními záněty vyskytuje častěji než u běžné populace. Aby tuto skutečnost ověřili, vypracovali v roce 2010 studii, do které zahrnuli téměř 3 tisíce pacientů trpících střevním zánětem. Z jejích výsledků jasně vyplynulo, že:
- takto postižení lidé mají 3,36× vyšší riziko vzniku karcinomu pankreatu,
- u pacientů trpících ulcerózní kolitidou je toto nebezpečí 4,85× větší,
- muži s nespecifickými střevními záněty mají dokonce 6,22× zvýšené riziko,
- naopak u žen a u lidí s Crohnovou chorobou se žádný významný nárůst vzniku karcinomu pankreatu neprokázal.
„Jsou to významná a naprosto nečekaná čísla,“ řekl tehdy jeden z vědců, dr. Jason Schwartz. „Bylo nám jasné, že tam bude souvislost, ale překvapilo nás, jak moc je silná.“
Skrytý, a proto nebezpečný
Důvodem, proč patří karcinom slinivky k nejzhoubnějším nádorům, je to, že bývá většinou diagnostikován v pozdním stadiu. Jeho první příznaky, jako je bolest břicha, nechutenství či průjmy, mnozí přecházejí bez povšimnutí. Když pacienta potíže dovedou k lékaři, bývá už na chirurgické odstranění nádoru příliš pozdě. Pokud se karcinomu obáváte, můžete se svým gastroenterologem probrat možnost vyšetření. To ale není kvůli špatné dostupnosti slinivky vždy snadné.
Otázka kontroly
Jestliže jsou muži s ulcerózní kolitidou takto riziková skupina, vyvstává otázka, zda by neměli být pro karcinom pankreatu kontrolováni plošně. Takovýto screening neboli vyhledávání nemocných, kteří zatím nepociťují příznaky, se v naší zemi provádí pro celou řadu chorob. Ženy od 45 let chodí kvůli karcinomu prsu na mamografii, pro lidi po padesátce zase existují testy na skryté krvácení do stolice, které by ukázalo na možnost rakoviny tlustého střeva. Pro karcinom pankreatu se ale zatím žádný podobný krok nechystá. Důvodem je mimo jiné to, že studie byla poměrně malého rozsahu a potřebuje ještě potvrzení výsledků.
Stačí zvládnout zánět?
Autoři výzkumu neobjasnili mechanismus, jakým spolu ulcerózní kolitida a rakovina slinivky souvisí. Připustili však, že opakovaná vzplanutí střevního zánětu mohou mít rakovinotvorný potenciál. Nabízí se tedy možnost, že by „jen“ dobré léčebné zvládnutí kolitidy mohlo riziko karcinomu snížit. S tím může některým pacientům významně pomoci cílená léčba. Tento způsob terapie, spočívající v podávání protilátek, se uplatňuje i při zvládání samotného karcinomu pankreatu, i když toto využití biologik je zatím převážně ve fázi výzkumu.
(luko)
Zdroje:
www.webmd.com
www.mamo.cz
www.kolorektum.cz
www.pancan.org