Novinky
Slovníček biologické léčby aneb Co byste měli znát, než půjdete k lékaři
Některá onemocnění lze kromě klasické léčby zažehnávat i pomocí poměrně nového typu léčivých přípravků, tzv. biologické léčby. Možná vám ji lékař již doporučil nebo jste o ní v souvislosti se svou nemocí četli.
Imunoterapie, bioterapie
Biologická léčba je nazývána také imunoterapií nebo bioterapií. Jedná se totiž o látky bílkovinné povahy, které působí přímo na chod imunitního systému nebo které se zapojují do biologických procesů v organismu, například do krvetvorby. Tyto látky si lidské tělo samo dokáže také vyrobit, ale jen do jisté míry a jen v určitých situacích.
Zacílení biologické léčby
Cílem bioterapie je:
- stimulovat
- nebo obnovit
schopnost imunitního systému bojovat s onemocněním. Je to daleko komplexnější cíl než v případě klasické léčby, která zpravidla působí na jednotlivé pochody v organismu. Na druhou stranu lze biologickou léčbu daleko lépe zaměřit jen na ovlivnění daného chorobného procesu, například proti růstu nádorových buněk nebo na podporu krvetvorby.
Modifikátory imunitní odpovědi
Tak se nazývají léčivé látky používané v biologické léčbě. Jedná se zejména o:
- různé typy protilátek (proti určitým buňkám),
- interferony nebo interleukiny (látky zapojené do imunitních procesů),
- kolonie stimulující faktory (látky ovlivňující růst konkrétních druhů buněk),
- hormony (látky ovlivňující různé pochody v těle, např. hladinu cukru v krvi nebo krvetvorbu),
- tumor necrosis factor (TNF, látka ovlivňující zánětlivou odpověď organismu).
Přínosy a rizika
Pozitiva a negativa bioterapie se liší nejen v závislosti na druhu onemocnění, ale také případ od případu. Ptejte se svého lékaře, co od biologické léčby svého onemocnění máte a můžete očekávat. Oč je pro vás bioterapie výhodnější než klasická léčba, jaká úskalí zároveň může přinést, čeho se máte během léčby vyvarovat, anebo naopak, co je pro podporu účinku této léčby potřeba.
(zak)
Zdroj:
www.medterms.com