Přeskočit navigaci O projektu | Redakční rada | Kontakt | Informace pro média | Napsali o nás | RSS
Home Pro veřejnost Pro odborníky
 
 

Laik Novinky Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Novinky

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic

Rakovina plic stále zůstává ve světě nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Ani součet úmrtí na rakovinu prsu, tlustého střeva a konečníku, prostaty a slinivky se nevyrovná rakovině plic.

Cílená léčba pomáhá zdolávat nádory plic
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rakovina plic stále zůstává ve světě nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Ani součet úmrtí na rakovinu prsu, tlustého střeva a konečníku, prostaty a slinivky se nevyrovná zhoubným nádorům plic. Stojí nás tak nejen enormní peníze při výdajích na léčbu, ale především lidské životy. Bouřlivě se rozvíjející cílená léčba je však opravdovou nadějí.

Hlavním viníkem je tabák

Zdaleka nejčastější příčinou rakoviny plic je záliba v cigaretách. Riziko značně stoupá při kouření jedné krabičky cigaret (20 kusů) po dobu dvaceti let. Naprostou většinu zhoubných nádorů plic tvoří tzv. nemalobuněčné karcinomy. Do dneška se při volbě léčby spoléhá na mikroskopické vyšetření vzorku odebrané tkáně na histologii. Výsledek pak rozhodne o způsobu léčby, tedy o operaci, ozařování, nebo chemoterapii.

Kdo pozdě chodí…

Bohužel je většina pacientů vyšetřena pozdě a mají již pokročilé okolní nebo vzdálené metastázy (další ložiska nádoru). Proto již nelze tyto pacienty operovat a všechny metastázy odstranit. Chemoterapie a ozařování jsou dalšími postupy, ale v této fázi nemoci už nevyléčí všechny pacienty, a navíc jsou toxické. Nejnovější chemoterapie se sice snaží zasahovat jen buňky nádorové, ale nakonec stejně poškodí i ty zdravé. Ty jsou příbuzné či podobné buňkám nádorovým anebo mají také velkou aktivitu (střevní sliznice, kostní dřeň, vlasové váčky). Vše vede nakonec k nežádoucím účinkům.

Léčba na míru

  • Cílená léčba postupně zlevňuje, čímž je i více dostupnější.
  • Ideálem se stává nejen vyšetření vzorku na histologii, ale také určení přesných genů a molekulárních mechanismů u každého člověka, které vedou k růstu a regulaci jeho rakoviny plic.
  • Bylo vyzkoumáno, že ve spoustě případů stojí za rakovinou plic jisté čtyři geny – po zjištění těchto genů jsou pacienti rozděleni do čtyř skupin a mohou dostat léčbu přesně cílenou na jejich problém. Díky své přesnosti navíc takto cílená léčba způsobuje jen vzácně nežádoucí účinky.
  • Terapie „šitá na míru“ je pak i účinnější, v konečném důsledku levnější a pacienti ji lépe snáší.

Nová naděje pro nemocné rakovinou

Porozumění přesným mechanismům, které k rakovině plic vedou a podporují její další růst a šíření ložisek, vede proto v onkologii k cílené léčbě přesně vyhovující konkrétním pacientům. Potažmo i k lepším výsledkům terapie a k zachráněným životům. Přichází tak nová doba cílené léčby, která dává naději mnohým z nás.

(ercp)

Zdroj: www.dovepress.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Biologická léčba bude dostupnější. Konečně!

Biologická léčba bude dostupnější. Konečně!

Biologická léčba, aplikace na míru

Biologická léčba, aplikace na míru

Cílená léčba otevírá nové obzory v léčbě lupusu

Cílená léčba otevírá nové obzory v léčbě lupusu

Nespecifických střevních zánětů přibývá. Může za to život ve městech?

Nespecifických střevních zánětů přibývá. Může za to život ve městech?

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Crohnova choroba u dětí: včasná léčba zlepšuje vyhlídky

Biologika, naděje pro pacienty s lupénkou

Biologika, naděje pro pacienty s lupénkou
 
 

Léčebná centra

 

Děkujeme za Váš zájem o odbornou poradnu. Svůj dotaz můžete položit prostřednictvím formuláře na stránkách ulekare.cz, kde Vaše dotazy zodpoví zkušení lékaři.

Vaše zkušenosti

 

Za týden odnesu ty Injekce Imraldi svému ošetřujicímu lékaři. Když se u něj potkáme a lékař s tím bude souhlasit, můžete je od něj obdržet. Roman...

přidat vlastní zkušenost
zobrazit vše

 

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci