Novinky
Těhotenství a cílená léčba revmatických nemocí v otázkách a odpovědích
V naší populaci je hodně mladých žen v reprodukčním věku léčených pro revmatické onemocnění. Moderní medicína řešení této nemoci sice hodně posunula vpřed, ale mohou pacientky zvládnout při své chorobě počít a porodit zdravé miminko?
V naší populaci je hodně mladých žen v reprodukčním věku léčených pro revmatické onemocnění. Moderní medicína řešení této nemoci sice hodně posunula vpřed, ale mohou pacientky zvládnout při své chorobě počít a porodit zdravé miminko? Několik dotazů na toto téma se nyní pokusíme zodpovědět.
1. Léčím se na revmatologii, můžu vůbec myslet na dítě?
Určitě nic není předem ztraceno, ale je vhodné mateřství v předstihu plánovat a konzultovat s odborníky (revmatologem, gynekologem, příp. s dalšími lékaři). Nejvhodnější je počít dítě v období nízké aktivity nemoci.
2. Jsem těhotná, přitom užívám léky na revmatoidní artritidu. Musím jít na potrat?
Nejprve je třeba zachovat klid a domluvit si konzultaci u revmatologa. Dle dosavadních zkušenností nic nenasvědčuje tomu, že samotné užívání léčby by mělo dítěti ublížit.
3. Neublíží cílená terapie miminku?
Záleží na typu léčiva, který žena užívá, a na stavu jejího těhotenství, ve kterém trimestru se nachází atd. Je pravda, že dosavadní zkušenosti jsou malé – obvykle se léčba v době těhotenství přerušila, především preventivně. Z praxe vyplývá, že ženy postižené revmatoidní artritidou rodí často předčasně a děti mají nižší porodní hmotnost. I proto jsou nutné důslednější kontroly v těhotenské poradně. Pokud se pokračuje v podávání infliximabu, bylo pozorováno, že lék neměl výrazný nežádoucí vliv na dítě. Není ani prokázáno vyšší riziko vývojových vad ve srovnání s ostatními.
4. Bude mít léčba vliv na imunitu dítěte?
Dosud nebylo potvrzeno, že by cílená terapie narušila imunitní systém dítěte.
5. Zhorší se moje nemoc v době těhotenství?
Zkušenosti dokazují, že obvykle je nemoc po dobu těhotenství a ještě krátkou dobu po něm utlumena. I to bývá jedním z důvodů, proč se přerušuje léčba biologiky.
Jednotlivé případy se liší
Snahou odborníků je pomoci nastávajícím matkám, přestože zkušenosti s cílenou léčbou v době těhotenství nejsou velké. Jedná se o nový typ terapie, takže získaných dat není mnoho. Ať už se však lékař rozhodne přerušit, či nepřerušit podávání biologik v tomto období, vždy musí zvažovat možný přínos a rizika pro každou ženu individuálně.
(jakr)
Zdroj: M. Tošovský: Biologická léčba a těhotenství u pacientek s revmatickými chorobami, Remedia 3/2011