Novinky
Vedlejší účinky biologické léčby často postihují kůži
Jednou z hlavních výhod, kterou se terapie biologiky odlišuje od klasické protinádorové léčby, je její nízká toxicita pro normální buňky lidského těla.
Jednou z hlavních výhod, kterou se terapie biologiky odlišuje od klasické protinádorové léčby, je její nízká toxicita pro normální buňky lidského těla. Navíc mnohem cíleněji poškozuje nádorové buňky, a má proto ve srovnání s chemo- nebo radioterapií méně nežádoucích účinků. Nějaké však přesto existují a projevují se často právě na pokožce.
Reakce jsou různé
Z hlediska výskytu kožních nežádoucích reakcí na tom nejsou všechny přípravky biologické léčby užívané v protinádorové terapii zdaleka stejně. Zatímco u některých je tento jev poměrně vzácný, u jiných má běžně potíže s kůží více než třetina pacientů. A jaké typy těchto nežádoucích účinků je možné očekávat?
- vyrážky různého vzhledu objevující se kdekoli po těle podle druhu léku,
- výsev připomínající akné,
- otoky kolem očí,
- změnu pigmentace, tedy ztmavnutí nebo naopak zesvětlení některých oblastí kůže,
- svědění celého těla,
- vypadávání vlasů nebo ochlupení,
- záněty nehtového lůžka (paronychium),
- suchou a olupující se kůži.
Nepříjemné projevy na kůži při protinádorové biologické léčbě jsou nejvíce závislé na druhu podávaného preparátu – u některých přípravků se neobjevují, u jiných mohou být naopak téměř pravidlem. Kromě toho však záleží také na dávce podávaného léku, případně na délce jeho podávání.
Důkaz účinnosti léčby
V některých případech mohou kožní nežádoucí účinky v průběhu terapie spontánně vymizet. Obecně jsou pak jen zřídka tyto projevy natolik vážné, aby bylo kvůli nim nutné přerušit léčbu. Někdy lékař předepíše kortikoidy, které kožní potíže účinně potlačují. Kožní nežádoucí účinky, které biologickou léčbu doprovázejí, mohou ale znamenat i pozitivní signál – v některých případech jsou totiž znamením účinnosti protinádorové léčby.
(vek)
Zdroj: www.remedia.cz