Novinky
Aloe vera může zmírňovat projevy nespecifických střevních zánětů
Přestože dnes existuje několik způsobů, jak léčit ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu chorobu, žádný z nich není zcela spolehlivý a nedokáže úplně zamezit všem příznakům a postupu onemocnění. Proto není divu, že se mnoho lidí trpících nespecifickými střevními záněty snaží nalézat i jiné, méně ortodoxní způsoby, jak své potíže zmírnit. Všechny je můžeme hromadně shrnout pod pojem „alternativní způsoby léčby“.
Jedním ze způsobů alternativní léčby je aloe vera
Aloe vera je sukulent, který byl pro léčebné účely používán již ve starém Egyptě. Obsahuje přes 200 různých zdraví prospěšných látek, mezi které patří vitamíny, minerály, aminokyseliny nebo enzymy. Kromě afrického kontinentu se aloe vyskytuje v oblasti Středozemí a také v některých částech Jižní Ameriky. Z rostliny aloe se pro své léčivé účinky používá gelová hmota uvnitř listů a také hustá žlutá šťáva vylučovaná listy.
Gel z aloe je používán místně na suchou, popraskanou nebo spálenou pokožku, kde napomáhá hojení a ulevuje od bolesti. Protože má aloe protizánětlivé účinky, někteří lidé se domnívají, že užívání výtažků z ní by mohlo příznivě působit také v případě nespecifických střevních zánětů. Na toto téma byly provedeny také seriózní vědecké studie, avšak s nejednoznačnými výsledky. Zatímco podle některých účinkovala aloe lépe než placebo, v jiných případech se žádné příznivé účinky neprokázaly.
Aloe urychluje střevní pasáž, proto je třeba s ní zacházet opatrně
Přestože jako mnohé další přírodní látky označované za léčivé nedokáže aloe obstát před přísným hodnocením současné medicíny, je možné, že u některých pacientů může skutečně zmírňovat příznaky autoimunitních zánětlivých onemocnění. Vnitřně užívaná aloe vera má však především výrazné laxativní účinky (urychluje střevní pasáž a působí proti zácpě), pro které může být i nebezpečná.
Urychlení střevní pasáže může u pacientů s nespecifickými střevními záněty jejich potíže dokonce ještě více zhoršit. Aloe může také způsobovat příliš rychlý průchod střevem u některých léků, které se proto nestihnou dostatečně vstřebávat a nemohou správně působit. Aloe není vhodné užívat v těhotenství a je potřeba se vyvarovat vyšších dávek. Pokud se chcete o jejích případných příznivých účincích přesvědčit na vlastní kůži, uděláte nejlépe, pokud nejprve promluvíte se svým lékařem.
(vek)
Zdroj:
ibdcrohns.about.com