Novinky
Berete biologika? Aktivně se braňte infekcím!
Cílená léčba příznivě ovlivňuje průběh řady onemocnění, které byly doposud jen obtížně léčitelné. Podobně jako ostatní léky mají ovšem i ty biologické možné nežádoucí účinky. Jedním z nich je i zvýšené riziko některých infekcí. Jak se tomuto nebezpečí bránit?
1. Nechte se očkovat
Terapie biologickými preparáty nevylučuje možnost vakcinace, ta je naopak z důvodu vyššího rizika infekčních onemocnění více než žádoucí. Předcházet infekcím je však možné pouze s využitím neživých vakcín, živé očkovací látky jsou při léčbě biologiky zakázány. Vhodné je nezapomenout na očkování proti chřipce, pneumokokům a tetanu.
2. Nestyďte se za příruční dezinfekci
V dnešní době, kdy má většina z nás představu o způsobu šíření kapénkových nákaz, již není vlastnění příručního dezinfekčního přípravku na ruce ničím výjimečným. Využijete ho například při cestování hromadnými dopravními prostředky, kde je nebezpečí kontaminace tímto typem infekce opravdu vysoké.
3. Upozorněte okolí
Lidé, kteří se s vámi často setkávají, mají být o vaší léčbě informováni. Neměli by vás navštěvovat, pokud se cítí nemocní, a měli by chápat, že je pro vás snadnější se nakazit a složitější infekci překonat. Pokud se u vás doma přesto ukáže někdo, kdo na první pohled respiračním onemocněním trpí, nabídněte mu roušku.
4. Nepodceňujte příznaky
Pokud jste se neubránili nachlazení, pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. Lidé užívající biologika mají totiž vyšší riziko rozvoje zápalu plic. V případě, že si nejste jisti, zdali se stále jedná jen o běžné nachlazení, raději co nejdříve navštivte lékaře. Podobně je tomu také u poranění. Tady rovněž hrozí častější komplikace, a proto ani sebedrobnější ranky nepodceňujte.
Přestože je cílená léčba spojena s vyšším rizikem vzplanutí infekčních onemocnění, nebezpečí závažných nákaz je poměrně nízké. Pokud lékař biologika doporučil, jistě ve vašem případě převažují výhody terapie nad zmíněnými riziky.
(veri)
Zdroj: www.healthcentral.com