Novinky
Experimenty s biologiky = naděje pacientů s rakovinou ledvin
Úkolem cílené léčby při rakovině je aktivovat buňky imunitního systému, aby samy nebo s pomocí dalších léků zničily ložisko nádoru. Tomuto principu se říká imunoterapie. Používají se k tomu tzv. cytokiny – člověkem vyrobené bílkoviny.
Jedním z takto připravených léků je interleukin 2. V minulosti byly interleukiny podávány jako první volba téměř všem pacientům v pokročilém stadiu rakoviny ledvin. V současné době už nejsou používány tak často, ale nasazují se jen tam, kde jiná biologika nezabírají. Interleukiny jsou sice opravdu účinné jen u malého procenta pacientů, o to vyšší je ale jejich výsledný efekt. Vysoké dávky této léčby mají totiž zatím nejlepší výsledky v destrukci nádorových buněk. Bohužel s výraznou účinností se pojí i četné a závažné nežádoucí účinky, které mohou způsobit i krvácení do trávicí trubice či srdeční infarkt. Proto se tato léčba podává pouze v nemocnicích, kde je na případné komplikace vše připraveno.
Interferon alfa: vhodný doplněk dalších biologik
Interferon má nežádoucích účinků méně, sám o sobě ale není tak efektivní. Většinou se proto podává v kombinaci s dalšími biologickými léčivy. K nepříjemným vedlejším projevům patří zvýšená teplota, nechutenství či únava.
Nadějné experimenty
Vedle tradičních postupů se cytokiny využívají také při hledání nových způsobů léčby.
- Jedním z experimentů je aktivace buněk imunitního systému mimo tělo pacienta.
- V tomto případě jsou buňky získané z lidské krve aktivovány cytokiny v laboratoři a poté opět vráceny do organismu.
- Lékaři očekávají, že takto ošetřené buňky budou stimulovat imunitní systém, aby bojoval s rakovinou bez podání dalších léčiv. Tím by odpadly problémy s výskytem nežádoucích účinků.
Na zhodnocení, zda je tato metoda dlouhodobě účinná, si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
(jez)
Zdroj: www.cancer.org