Novinky
Biologická léčba, aplikace na míru
V posledním desetiletí došlo k významnému pokroku nejen v léčbě revmatoidní artritidy, ale i jiných chorob. Tento přelom nastal hlavně se zavedením tzv. biologických léků.
Uklidňuje imunitu
Existuje celá řada těchto léčiv. U všech jde o geneticky upravené bílkoviny získané z lidských genů. Účinek je zaměřen na specifické složky imunitního systému – potlačuje jejich rozbouřené hladiny. V případě revmatoidní artritidy je biologická léčba vhodná k terapii středně těžkých až těžkých stavů, kdy nemoc nereaguje na standardní lékařské postupy.
Jak se léčba podává?
- Biologika jsou aplikována buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými léky – hlavním cílem je přitom zpomalit průběh nemoci a minimalizovat tak i pracovní neschopnost či invaliditu nemocného.
- Lék se pacientovi podává do žíly ve formě injekce či krátké infuze (obvykle je to žíla v oblasti paže).
- Po ukončení aplikace je nemocný ještě zhruba 2 hodiny v čekárně. Pokud nepozoruje žádné negativní reakce, může odejít domů.
- Biologická léčba je ordinována v pravidelných časových intervalech (ty se u jednotlivých léků liší, záleží i na typu nemoci a míře postižení).
Vedlejší účinky existují
- Asi nejběžnějším vedlejším účinkem je bolestivost či drobná vyrážka v místě vpichu – k tomu dochází přibližně u 30 % nemocných.
- Vzácněji bývá pozorována tzv. "infuzní reakce" – příznaky jsou podobné chřipkovým, jde hlavně o návaly zimnice, horečky, nevolnost, závratě či bolesti hlavy.
- U tohoto typu léčby je třeba počítat i se zvýšenou náchylností k nemocem, ale to je nutné u veškerých léčiv potlačujících imunitu.
Někdy to prostě nejde
Biologická léčba nesmí být podávána nemocným prodělávajícím například léčbu tuberkulózy či jiná infekční onemocnění. Taktéž pokud je prokázána alergie na kteroukoli součást léku, je tato terapie ukončena. Těhotným a kojícím ženám není biologická léčba doporučována, nicméně rozhodnutí je vždy na lékařích.
(jakr)
Zdroj: www.webmd.com