Novinky
Cílená léčba tajemství zbavená
Biologika dokážou ukáznit rebelující buňky nejen při lupénce, ale i v případě nespecifických střevních zánětů, revmatických nemocí nebo rakoviny. Nové terapeutické možnosti přinášejí úlevu pacientům i jejich rodinám. Víte o cílené léčbě již všechno?
Tato moderní terapie je navržena tak, aby podpořila nebo obnovila schopnosti imunitního systému bojovat s infekcí či nemocí. Někdy bývá také nazývána bioterapie nebo imunoterapie. Jde o formu léčby, která využívá část přirozeného obranného systému organismu. Lze ji využít i jako ochranný deštník před vedlejšími účinky některých terapií.
V hlavní roli rebelující buňky
Důkazy z nedávného výzkumu lupénky silně naznačují, že se jedná o onemocnění imunitního systému – někdy se prostě stane, že tento systém jedince začne bojovat proti vlastnímu tělu.
- V případě lupénky je na vině abnormálně velké množství T-lymfocytů (typ bílých krvinek), které spustí uvolňování specifických chemických látek.
- Ty pak tělu diktují, jak reagovat, a výsledkem jsou typické projevy lupénky:
- zánět,
- zarudnutí,
- svědění a šupinatá kůže.
Pod drobnohledem
- Cílená léčba často zahrnuje použití látek s názvem modifikátory biologické odpovědi (BRM).
- Tělo běžně produkuje tyto substance v malém množství, aby mohlo regulovat reakci na infekci a onemocnění.
- Díky použití moderních laboratorních technik mohou vědci produkovat BRM v potřebných objemech.
- Tyto látky se využívají při léčbě rakoviny a dalších onemocnění, jako je revmatoidní artritida a Crohnova choroba.
- Na rozdíl od obecných léků, které potlačují funkci celého imunitního systému, biologika účinkují pouze v místě produkce látek, které se podílejí na vzniku daného onemocnění.
Přesná střelba na cíl
Při onemocnění lupénkou dokážou biologika cíleně zablokovat aktivitu specifické bílkoviny zánětu, tzv. tumor nekrotizujícího faktoru, kterou bílé krvinky produkují. Jedním z příkladů na českém trhu dostupných látek, které fungují na tomto principu, je infliximab. Díky přesnému cíli, na který biologika útočí, nedochází k vyřazení celého obranného systému těla. Ani cílená léčba se však neobejde bez nežádoucích účinků. Pacienti jsou mimo jiné náchylnější k atypickým infekcím a k rozvoji příznaků podobných chřipce v závislosti na zvoleném typu léčby.
(hkh)
Zdroje:
www.medicinet.com
www.dermnetnz.org